Anasayfa » Film Tanıtımları » Watchmen (2009)
2 Şubat 2009


Süper kahramanların varolduğu 1985 yılı alternatif evreninde Amerika Birleşik Devletleri ile Sovyetler Birliği arasındaki gerilim tepe noktasına çıkmıştır…

Tür : Bilim Kurgu / Fantastik / Aksiyon / Çizgi Roman
Yönetmen : Zack Snyder
Senaryo : David Hayter , Alex Tse , Alan Moore (Kitap) , Dave Gibbons (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Larry Fong
Müzik : Tyler Bates
Yapım : 2009, ABD / İngiltere
Oyuncular: Jeffrey Dean Morgan (Edward Blake / The Comedian), Malin Akerman (Laurie Juspeczyk / Silk Spectre II), Carla Gugino (Sally Jupiter / Silk Spectre), Billy Crudup (Jon Osterman / Dr. Manhattan), Patrick Wilson (Dan Dreiberg / Nite Owl II), Jackie Earle Haley (Walter Kovacs / Rorschach), Matthew Goode (Adrian Veidt / Ozymandias)

Komedyen lakaplı süper kahramanın öldürülmesi olayını soruşturan Rorschach, kahramanları gözden düşürmek ve öldürmek için düzenlenen dehşetengiz komployu gün ışığına çıkarır. Arkadaşlarının geçmişiyle ilgili geniş kapsamlı komplonun tarihin akışını değiştirecek boyutta olduğunu keşfedecektir.

V for Vendetta’nın çizeri Alan Moore ve Dave Gibbons tarafından çizilen, çizgi romanlar arasında kült mertebesine ulaşan ve Time dergisinin “En İyi 100 İngilizce Roman” listesinde yer alan eserleri Watchmen‘in beyazperde uyarlaması, gösterim için 2009 ilkbaharını bekliyor.

Zack Snyder’in yönetmenliğini üstlendiği “Watchmen”, Alan Moore ile Dave Gibbons’un Hugo ödüllü 12 sayılık çizgi roman serisinden uyarlandı. Filmin Başrolleri için Patrick Wilson, Jack Earle Haley, Malin Akerman, Billy Crudup, Jeffrey Dean Morgan, Matthew Goode, Stephen McHattie ve Carla Cogino kamera karşısına geçti.

Konusu 1985 yılında geçen filmde ABD ile Sovyetler Birliği arasında savaşın başladığı dönemde bir grup eski süper kahramanın serüvenleri konu edilir.

6 Mart 2009 tarihinde gösterime girmesi planlanan filmin çekimlerine 2007 yılı Eylül ayında Kanada’nın Vancouver kentinde başlandı. Yönetmen Snyder daha önceki çalışması “300 Spartalı”da yaptığı gibi orijinal çizgi romanı “şablon” olarak modellendirdi ve filmi “chroma key” olarak da bilinen mavi ekran teknolojisiyle çekmemeyi tercih etti.

Çizgi roman serisinin 1986’da yayınından sonra film uyarlaması tam bir “geliştirme mücadelesine” dönüştü. Yapımcı Lawrence Gordon projeyi geliştirmeye başladı. Yanında yapımcı dostu Joel Silver ile yönetmen Terry Gilliam da vardı. Ancak bir süre sonra Gilliam eldeki kaynak romanın filme çekilemeyecek kadar karmaşık ve zorlu olduğunu söyleyerek projeden ayrıldı.

2000’li yıllara girildiğinde Lawrence Gordon ile Lloyd Levin, David Hayter’in yazdığı senaryoyu filme çekebilmek için işbirliği yaptılar. Projeye Darren Aronofsky ile Paul Greengrass de katıldı. Ancak çok çok yüksek bütçe gerektireceği için proje rafa kaldırıldı. Böylece projenin yönetmenliğine 2006 yılında Zack Snyder getirildi.

WATCHMEN FİLMİ GÖSTERİM TARİHİ: 6 MART 2009

Watchmen Fragmanı

Watchmen Posteri

castiel yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı