Anasayfa » Film Tanıtımları » The Maze Runner (2014) – Labirent: Ölümcül Kaçış

The Maze Runner (2014) - Labirent: Ölümcül Kaçış

KOŞUCU KURALI: ASLA KOŞMAYI BIRAKMA. HER ZAMAN TETİKTE OL. UMUDU GERİ GETİR!

Wes Ball’ın yönettiği ve Dylan O’Brien, Thomas Brodie Sangster, Will Poulter ile Kaya Scodelano’nun oynadığı Labirent: Ölümcül Kaçış (The Maze Runner), 19 Eylül 2014’de The Moment Entertainment tarafından vizyona çıkarılıyor.

Thomas yukarı doğru hareket eden bir asansörde uyanır. Kapılar açıldığında kendini bir grup yaşıtıyla bulur. Bu koloni onu bir kayranda karşılar. Kayran devasa büyüklükteki duvarların çevrelediği geniş bir alandır. Thomas‘ın aklı bulanmış, nerede olduğunu, nereden geldiğini, ailesinin kim olduğunu, geçmişini ve hatta kendi ismini dahi hatırlayamamaktadır.

Thomas ve Kayranlılar buraya nasıl ve neden getirildiklerini bilmemektedir. Tek bildikleri şey her sabah labirente gidilen dev bir kapının açıldığıdır. Her akşam ise güneş batarken kapı kapanır. Her otuz günde bir asansörle yeni bir çocuk gruba katılır. Labirentin bu davranışı Thomas’ı getirir, fakat beklenmedik bir şey olur ve bir hafta sonra asansör labirente Teresa adında bir kızı getirir.

Thomas kayran sakinlerinin hepsinin oyunda bir rolü olduğunu öğrenir. Kayranlıların bazıları duvarların bir haritasını çıkarmaya çalışır ve gün bitene kadar keşfedebildikleri tüm alanları keşfederler. Gün bittiğinde labirent kapanır ve bu devasa yapının içinden Izdırap Verenler’in sesleri duyulmaya başlar.

Thomas yeni bir kayranlı olmasına rağmen labirente ve kayrana anlayamadığı bir aşinalık hisseder. Anılarının bir köşesinde bu labirentin gizemini çözebilecek ve hatta ötesindeki dünyaya ulaşmalarını sağlayacak bir anahtarı olduğunu düşünür.

Labirent: Ölümcül Kaçış James Dashner’ın Ekim 2009 da yayınladığı ve New York Times En iyi Satış ödüllü kitabından esinlenilmiştir. Okuyucular bu kitabı Açlık Oyunları, Sineklerin Tanrısı ve efsanevi dizi Lost‘un kombinasyonu olarak tanımlıyor. Dashner özellikle Sineklerin Tanrısı karşılaştırmasını anlayışla karşılamış fakat Labirent: Ölümcül Kaçış’ı çok farklı bir hikaye olarak tanımlamıştır. “Karakterlerin Sineklerin Tanrısı’nda olduğu gibi davrandıklarını düşünmüyorum. Bence onlar daha medeni, düzenli ve kaçmaya adanmışlar. Labirent: Ölümcül Kaçış aynı zamanda umudu ve insan ruhunun potansiyelini anlatan bir hikaye.”

Labirent: Ölümcül Kaçış Fragmanı

sputnik yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı