Anasayfa » Film Tanıtımları » The King’s Speech (2010) – Zoraki Kral


Tom Hooper’ın yönettiği ve Colin Firth, Helena Bonham Carter, Derek Jacobi ile Geoffrey Rush’un oynadığı Zoraki Kral (The King’s Speech), 18 Şubat 2011’de UIP Filmcilik dağıtımıyla TMC Film tarafından vizyona çıkarılıyor.

Tür: Dram ve Tarih
Gösterim Tarihi: 18 Şubat 2011
Yönetmen: Tom Hooper
Senaryo: David Seidler
Yapım: 2010, ABD, 118 dk.

Oyuncular: Colin Firth (6. George), Helena Bonham Carter (Kraliçe Elizabeth), Derek Jacobi, Robert Portal, Geoffrey Rush, Paul Trussell, Andrew Havill, Charles Armstrong ve Guy Pearce.

Babası 5.George’un (Michael Gambon) ölümü ardından ve ağabeyi Edward’ın (Guy Pearce) Amerikalı Wallis Simpson’a olan skandal aşkı yüzünden tahttan feragat etmesi üzerine, Bertie (Colin Firth) istemeye istemeye Krallık görevini devralmak zorunda kalır. Aile içinde “Bertie” adıyla bilinen Albert, çocukluğundan beri büyük zorluklar yaşadığı, alay konusu olduğu kekemeliği yüzünden Krallık görevinden, yapmak zorunda kalacağı konuşmalardan dehşete düşmektedir. Savaşın eşiğinde olan ve acilen bir lidere ihtiyaçları olduğunu bilen eşi Elizabeth (Helena Bonham Carter) Kraliyet düzeninin zorunlu kurallarına aldırış bile etmeyen Avustralyalı çılgın konuşma terapisti Lionel Logue’u (Geoffrey Rush) takdim eder. Başta hiç uyuşamayan ikili daha sonra büyük bir aşama kaydedecektir. Terapistin, ailesinin, hükümetin ve Winston Churchill’in (Timothy Spall) desteğiyle Kral kekemeliğinin üstesinden gelir ve radyodan bir konuşma yaparak ülkesindeki insanlara güven vererek, savaş için onları birleştirir.

Kral 6. George’un gerçek hikâyesine dayanarak yapılan bu filmde, Kral olmaya itilen korku içindeki bir adamla, onu Kral olabileceğine ve kekemeliğini yenebileceğine inandırmaya azmeden çılgın terapistin hikayesi anlatılmaktadır.

Zoraki Kral Fotoğrafları

Zoraki Kral Fragmanı

Zoraki Kral Afişi

sputnik yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı