Anasayfa » REAL D 3D Nedir ?

REAL D 3D Nedir ?

14 Aralık 2009

3ality Digital Hakkında

3ality Djgital dünyanın en üstün dijital 3-D yapım ve post-prodüksiyon şirketlerinden biri olup, araştırma, teknoloji ve prodüksiyon konularında uzmanlaşmıştır. 3ality Digital gelişmiş özel teknolojilerini dijital 3-D formatındaki uzun metrajlı filmlerin yapımında, alternatif içerik (müzik, spor vb.) ve televizyon içeriklerinde kullanıyor.

REAL D 3D Hakkında

NASA’ya 3D Görüntüleme Araçları Sağlayan Şirket
REAL D 3D, alternatif 3D sinema sistemlerinden farklı olarak, en üst kalitede 2D ve 3D içerik gösterebilen sadece bir adet dijital projektör ve server kullanır. Sağ ve sol görüntüler, çok yüksek bir hızda, saniyede 144 kare olarak, sırasıyla perdeye yansıtılır. Her karede sağ ve sol göz için görüntü olarak değişirken, bu iki görüntünün birleşmesi, REAL D 3D Sinema sisteminin ışığın yönünü değiştirerek REAL D 3D Sinema gözlükleriyle buluşturması ile sağlanır. Gümüş perdeye yansıtılan görüntü 35 trilyon renk içerir, kullanılan dijital ses sistemi ise 36,600 watt ses gücüne sahiptir. 3D görüntüleme araçları sağlayan REAL D 3D, bu alanda dünyanın önde gelen şirketlerinden birisi. İşbirliği içinde olduğu kuruluşlar arasında NASA ve Amerikan ordusunun yanı sıra BMW, Boeing ve Pfizer gibi dünya devleri bulunuyor. Real D 3D filmlerin önemli bir özelliği baş ağrısı ve göz yorulması yaşatmaması . Real D 3D’yle dijital içerik dağıtım ağı içerisinde dijital filmlerin ve dijital 3 boyutlu filmlerin yanı sıra canlı konserler, ve spor organizasyonlarını izleyebilmek de mümkün. REAL D 3D şu anda 23 ülkede 5000’nin üzerinde salonla dünyanın en büyük dijital 3D platformunu temsil ediyor.

3 Boyutlu Görüntü Nasıl Oluşur?
3D filmleri iki ayrı film gibi düşünülebilir- kameralar bir film karesini çekmek yerine biri sol göz ve diğeri sağ göz için iki film karesini yakalar. REAL D teknolojisi bu iki farklı görüntünün bir dijital sinema projektöründen yansımasını sağlar. Real D 3D gözlükleri eski kırmızı ve mavi renkli gözlüklerinden tamamen farklı, polarize filtreli ve siyahtır ayrıca oldukça hafif ve rahattır. Bu gözlük ile sağ gözün sol göz için yaratılan film karesini görmesini ve tersini engeller. 3D algısı ise beynin bu gözlük yardımı ile iki görüntüyü kesintisiz birleştirmesinden oluşur.

sputnik yazdı