Anasayfa » Dizi » Sherlock’un Üçüncü Sezon İpuçları

Sherlock’un Üçüncü Sezon İpuçları
Sherlock dizisinde önümüzdeki sezon Sherlock Holmes bu zamana kadarki en zorlu görevini yerine getirmek için ölümden dönecek. Sağdıç olacak.

Geçtiğimiz aylarda San Diego’da düzenlenen Comic-Con etkinliğinde ilk Sherlock paneli düzenlendi ve bu panelde diziyle ilgili yeni haberler ortaya çıkaran kısa bir video yayınlandı. Başyapımcı Sue Vertue gördükleri sahnenin ayrıntılarını ortaya çıkarmamaları için hayranlara yalvarmış olsa da Sherlock’un en yakın arkadaşı John Watson’ın evlenecek olması bir sır değil. ”110 yıl önce yazılmış olanlar yeni ortaya çıktı. John evleniyor.” diyen eş-yaratıcılardan Steven Moffat Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan orijinal Sherlock Holmes hikâyelerine gönderme yaparak Watson’ın evlenmesiyle ilgili olan haberi onaylıyor. “Bu sır siz doğmadan önce de biliniyordu.”

İzlenen sahne Stephen Thompson tarafından yazılan ve önceki bölümlerden daha arsız bir tonda seyreden üçüncü sezonun ikinci bölümü olan “The Sign of Three” bölümünden alınmış. “Bu bölümde biraz daha fazla mizah var ve biraz daha gerçekçi. Bu oldukça olağandışı bir bölüm ama bence olmasını umduğunuz her şeyi bu bölümde bulacaksınız” diyor Moffat.

Geçtiğimiz baş döndüren sezon finalinde ortağını çatıdan atlayarak intihar edecekken gören Watson’ın da varsaydığı gibi eğer dizinin adını taşıyan başrol oyuncusu ölürse doğal olarak üçüncü sezon başarılı olmaz. Mark Gatiss tarafından yazılan “The Empty Hearse” isimli sezonun ilk bölümünde sadece Sherlock’un ölümünün nasıl sahte olduğunu göreceğiz. “Cevabı bulduğunuzda evet, bunu önceden biliyorduk diyeceksiniz. Bunu ayrıntılarıyla açıklamamız gerekiyor” diyor Moffat.

İki sene sonra en yakın arkadaşının hayatta olduğu haberlerine Watson’ın nasıl tepki vereceğini düşünürsek Sherlock’un bizi nasıl oyuna getirdiği ikinci plana düşüyor. “O sahne oldukça heyecan verici” diyor Gatiss ve Moffat “İşte böyle uzayıp gidiyor.. Bu oldukça uzun, karmaşık bir duygusal yolculuk ve oldukça komik.” diye ekliyor.

Kişilik Değiş Tokuşu!

Görünen o ki genellikle daha resmi biri olan Watson karakterini oynayan Freeman gerçek hayatında oldukça ‘alaycı’ biri. Cumberbatch ise ikilinin daha budala olanı.”Cumberbatch oldukça çocuksu ve sakar” diyor Gatiss. Bu durum Freeman’ın paneli kaçırdıkları için hayranlarına hazırlamış oldukları samimi video ile de kanıtlandı. Cumberbatch bu videoda Sherlock’un nasıl hayatta kaldığını ortaya çıkarıyormuş gibi yapma fırsatı yakalamıştı ama Cumberbatch’in bize bu tüyoları anlattığı anlarda videonun görüntüsü ve sesi gidip duruyor, videoda maymunlar ve bir helikopter de var!

Üç kelime

Moffat adı çıkmış bir şekilde şu üç kelimeyi söylüyor – fare, evlilik ve selamlama. Bu kelimeler üç bölüm hakkında ipuçları veriyor. Bu yüzden bir şekilde Sherlock’un ölümden dönüşü bir fareyi de içeriyor. “Belki bisküvi kutusunda” diyor Gatiss. Ve evlilik kelimesi ikinci bölümü kendi kendine açıklıyor. Selamlama kelimesi diğerleri kadar belirgin değil ve üçüncü bölümü yazan kişi olan Moffat bölümün isminin daha sonra açıklanacağını söylüyor.

Gözlemin gücü

Dizinin yaratıcıları Sherlock’un ölümünün nasıl sahte olduğunun sahneyi izleyerek anlaşılabileceği ve ekstradan bilgiye gerek olmadığı konusunda ısrar ediyorlar çünkü bir binadan atlayarak intihar eden bir kişinin hayatta kalabilmesi için çok fazla yol yoktur.

Motiarty bir anlamda geri döndü

Evet Andrew Scott ezeli düşman Moriarty olarak geri döndü ama hemen heyecanlanmayın. Karakterden gerçekten ve tam olarak ölü. Scott’un geri gelmesi teklif edildi, görünen o ki Scott’un aldığı para cansız bir mankene ödenecek olandan daha az. Şaka şaka. Moffat aynı zamanda binadan atlayan ama hala hayatta olan Sherlock’dan hemen önce kendisini kafasından vuran Moriarty hakkındaki söylentilere de cevap veriyor. “Ya her ikisi de sahte intiharlarsa? Sahne ziyan oldu!” diyor.

Sherlock’un kadınları

Sherlock’un büyük aşkı Irene Adler şu an için resmin dışında olsa da Moffat Sherlock’un geleneksel bir aşk ilişkisi yaşamayacağını itiraf ediyor. “Muhtemelen işe yarayıp yaramadığını görmek için kız arkadaşını zehirleyebilir.” Geçen sezonun finalinde yardım etmek için geri döndüğü adlı patolog Molly Hooper (Louise Brealy) konusuna gelince “Sherlock’un güvendiği ve sevdiği çok az insan var. Eğer sahneleri izlerseniz Molly her zaman kazanıyor. Molly Sherlock’un özür dilemesini sağladı, Molly onu insancıllaştırıyor. Bir dahaki sefere ne yapacağını görmek için bekleyin! Ama ikisinin çıkmaya başlayacağını sanmıyorum. Bir ilişkide iki sosyopat mı?

4. Sezon

Dizi ekranlara 2014’e kadar dönmeyecek ama hayranlar şimdiden daha fazlası için hevesleniyor. Vertue eğer her şey yolunda giderse aktörlerin dördüncü sezon için de anlaştığını onayladı. Henüz dördüncü sezonun hikâyesi planlanmadı. Ama yaratıcılar senaryoda kullanılıp kullanılmayacağı belli olmasa da kendi favori Doyle hikâyelerinin hangileri olduğunu söylediler. Aynı zamanda Sherlock’un kardeşi Mycroft karakterini oynayan Gatis en çok “The Red-Headed League” hikâyesini sevdiğini itiraf etti muhtemelen nedeni kendisinin de kızıl saçlı olması. Moffat ise hikâyenin hiçbir anlam ifade etmediğini itiraf ettiği anlatılış şeklinden dolayı “The Speckled Band” hikayesini sevdiğini söyledi.

Sherlock 2014’te PBS ekranlarına geri dönecek.

Sherlock 3. Sezon 1. Bölüm Fragmanı

Son Ada Vapuru yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı