Anasayfa » Etkinlik » Rock’n Coke 2009 Festival’inde Sahne Alacak Sanatçıları Tanıyalım!

18 – 19 Temmuz’da İstanbul Park’ta düzenlenecek Türkiye’nin en büyük açık hava etkinliği Rock’n Coke Festivalinde sahne alacak Sanatçıları tanımak ister misiniz?

İngiltere’den Dünya Listelerine Elektronik Yolculuk!
Rave, hardcore, endüstriyel ve breakbeat unsurları elektronik müziğe taşıyarak, müzik tarihinde bir devrim yaratan The Prodigy bu yıl Rock’n Coke’un en büyük sürprizlerinden biri olarak ışıldıyor.

90’ların başında kurulan ve o günden bu yana Fat Boy Slim, The Chemical Brothers ve The Crystal Method gibi gruplarla birlikte elektronik dans müziğin önde gelen gruplarından biri haline gelen The Prodigy, eğlenceli, hareketli ve çarpıcı sahne şovlarıyla ismini tüm dünyaya duyurdu. Dünya çapında 16 milyon albüm satan grup, dans müziğinde gerçek anlamda bir tarih yazdı.

Grubun müzikal spektrumu, yakın zamanlarda alternative rock, big beat ve nu-skool breaks türlerini de içermeye başladı. İlk albümleri “Experience”, sadece İngiltere değil dünya rave müzik tarihinde bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. 1994 yılında yayınladıkları ikinci albüm “Music for the Jilted Generation“, İngiltere’de doğrudan bir numaraya yükselirken heavy-techno ve breakbeat ağırlıklı tarzıyla grubun dünya çapında tanınmasını sağladı. 1996 yılında Lollapalooza festivalinde sahne alan grup, bir yıl sonra yayınlanan “The Fat of the Land” albümünün ardından efsanevi Glastonbury performanslarını gerçekleştirdi ve hem İngiltere hem de Amerika müzik listelerinin zirvesine yerleşti. 1998’de Beastie Boys ile birlikte Reading Festival’da sahne aldıktan sonra, 2002 yılında “Smack My Bitch Up” ile MTV listelerinde 1 numara oldular.

1999’da “Dirtchamber Sessions Volume 1” piyasadaydı. 2004 yılında yayınladıkları dördüncü albüm olan “Always Outnumbered, Never Outgunned“den alınma “Memphis Bells” şarkısı sadece internetten 5.000 kopya sattı. Beşinci albümleri “Invaders Must Die” 2008’de yayınlanan The Prodigy’nin sayısız MTV Music Awards ve Grammy adaylıkları bulunuyor.


Eski Nu-Metalci Yeni Alternatif Rockçı Çılgın Çocuklar İstanbul’da!

Uzun yıllar boyunca ülkemizde de giderek büyüyen bir dinleyici kitlesine seslenen ve merakla beklenen grupların başında gelen Linkin Park, nihayet Rock’n Coke ile birlikte Türk hayranlarıyla özlem gidermeye hazırlanıyor. 50 milyonu aşkın albüm satışının yanısıra başarısını iki Grammy ödülü ile de pekiştiren Linkin Park, nu-metal ve rap-rock müzik tarzlarını bir potada erittiği müzikal çizgisiyle bir anlamda yeni bir tarzın öncüsü olmuş bir topluluk.

Hybrid Theory” albümünün 5 milyonluk satışını takiben “Meteora” isimli çalışmasıyla sadece bir haftada 800.000 kopya satmayı başaran Linkin Park aynı yıl Metallica ile birlikte görkemli bir turne gerçekleştirdi. Bu albüm gruba sayısız ödül kazandırdı. 2004 yılında Jay-Z ile “Collission Course” adlı remiks albümü üzerine çalışan ekip, bunun yanısıra çeşitli yardım kuruluşları için “Music for Relief” ve “Live8” konserlerinde de sahne aldı.

Grup 2006 yılında Jay-Z ile yaptığı “Numb/Encore” adlı şarkısıyla “Best Rap Collaboration” Grammy ödülüne layık görüldü. Mayıs 2007’de “Minutes to Midnight” albümünü piyasaya süren grup, ilk haftada 600.000 albüm satarak 2007 yılı için de yeni bir rekora imza atmış oldu. Ayrıca 2007 yılında Live Earth Japonya, Download Festival, Edgefest ve Londra’da O2 Arena’da sahne aldılar.

Bir Dahinin 20 yıllık Projesi İstanbul’da!

Gerçek anlamda müzikal bir dahi kabul edilebilecek Trent Reznor’un olağanüstü projesi Nine Inch Nails yaklaşık 20 yıldır büyük kitleleri peşinden sürüklemeyi başarıyor.

Dünya çapında 30 milyonu aşan albüm satışı, sayısız Grammy adaylığı ve iki Grammy ödülü ile Reznor, Time dergisi kapağında bile yer almış ve yılın en etkileyici isimlerinden biri olarak ilan edilmişti.

Spin dergisi tarafından “Müzik dünyasının en gerekli sanatçısı!” olarak taçlandırılan Trent Reznor, Nine Inch Nails projesi ile Rolling Stone dergisi tarafından 2004 yılında gelmiş geçmiş en iyi yüz sanatçı/grup arasında da kendine yer bulmuştu “Pretty Hate Machine”, “Broken”, “The Downward Spiral” ve “The Fragile” albümleri ile haftalarca Billboard başta olmak üzere tüm dünya rock listelerini altüst eden topluluk, 36 şarkıdan oluşan son albümleri “Ghosts I-IV and The Slip“i sadece resmi web siteleri üzerinden satışa sunarak müzik endüstrisinde yeni bir sayfa açmayı başarmıştı.

Nıne Inch Nails bu yıl Jane’s Addiction ile birlikte “NINJA” adı altında çok sayıda festival ve organizasyonda headliner olarak sahne alacak.

Kaiser Chiefs, İstanbul’a “Oh My God” Dedirtecek!

2000’lerin en önemli indie-rock topluluklarından biri olan ve özellikle sahne performanslarıyla efsaneleşen Kaiser Chiefs de bu yılki Rock’n Coke programında yerini alıyor. 2005 yılında, 1970’lerin new wave ve punk akımlarından etkilenmiş ilk albümleri “Employment”’ı piyasaya süren Kaiser Chiefs, bu albümle dünya çapında 3 milyon kopya satmayı başardı ve müzik listelerinde hızlı bir çıkış yaparak çok sayıda ülkede 1 numara olmayı başardı.

Müzik otoriteleri tarafından “baştan sona müthiş” olarak nitelendirilen albüm, aynı yıl içerisinde gruba bir Mercury ödülü kazandırdı. Albüm 2005 yılında MTV Avrupa Müzik ödüllerinde “Best New Act” ve “Best UK and Ireland act” ödüllerini kapmanın yanısıra, 2006 yılında iki NME ve üç Brit ödülüne layık görüldü. Çıkış şarkıları “Oh My God” İngiltere müzik listelerinde doğrudan 5 numaraya oturdu ve 2007 yılında Mark Ronson ve Lily Allen tarafından yeniden yorumlandı. İkinci albümleri olan “Yours Truly, Angry Mog” ‘u 2007 yılında yayınlayan grup, albümdeki “Ruby” şarkısıyla İngiltere’de yeniden 1 numaraya oturdu. Bu albüm de yine müzik otoriteleri tarafından büyük beğeni ile karşılandı.

Kaiser Chiefs, 2008 yılında Q dergisi ödüllerinde “Best Live Act” kategorisinin galibi oldu. Grup üçüncü albümleri olan “Off With Their Heads“‘i Ekim 2008’de piyasaya sürmesinin ardından İngilteree turnesine çıktı. 2009 yazında dünyaca ünlü Reading ve Leeds festivallerinde sahne alacak olan Kaiser Chiefs, şimdi Rock’n Coke sahnesinde hayranlarını bekliyor!

3. albümleriyle ilk kez Türkiye’de!

Vogue dergisine kapak olacak kadar popüler ve karizmatik solistleri Johnny Borell önderliğinde 2002’de bir araya gelen İngiliz indie-rock topluluğu Razorlight, Londra’da sahne almaya başladıktan sonra 2004 yılında ilk albümleri “Up All Night“‘ı piyasaya sürdü. 2005’de Live 8 konserinde Hyde Park’ta sahne alan grup, aynı yaz içersinde Queen ve Paul Rodgers konserinin ön grubu oldu. Razorlight, önce Oasis ve The Rolling Stones daha sonra da 2006 sonbaharında Richard Ashcroft ile aynı sahneyi paylaştı.

2006 ortasında kendi adlarını taşıyan 2.albümlerini çıkaran Razorlight’ın bu albümü, müzik otoriteleri tarafından büyük beğeni topladı ve İngiltere listelerinde üst sıralara yerleşti. 2007 yılında Brit ve NME tarafından “En İyi Grup” ve “En İyi Albüm” ödüllerine aday gösterilen grubun solisti Johnny Borell, Kirsten Dunst ve Emma Watson gibi yıldızlarla yaşadığı ilişkileriyle de dünya medyasının ilgisini üzerine topladı.

2008 sonunda 3.albümleri “Sliway Fires“ı piyasaya süren grup, bu yaz çıkacağı dünya turnesi çerçevesinde Türkiye’de ilk kez Rock’n coke sahnesinde olacak!

Müthiş Performansıyla Ortalığı Toz Duman Edecek!

Türkiye’de alternatif rock müziğin en önemli gruplarından biri olan Duman, müzik endüstrisinde yeni bir çığır açarak aynı anda yayınladığı Duman 1 ve Duman 2 albümlerini geçtiğimiz aylarda müzikseverlere sundu.

Gerek eleştirmenler gerekse hayranları tarafından çok beğenilen iki albümden yeni şarkıların da yer alacağı Rock’n coke konserinde Duman müzikseverlere müthiş bir performans sergilemeye hazırlanıyor! Aşk, umutsuzluk ve hüznü kendilerine özgü bir teknikle sunan grup, melankolik yaklaşımı ve çarpıcı sahne performanslarıyla dikkat çekiyor.

Efsane grup Cartel 14 yıl aradan sonra maNGa ile Rock’n Coke’ta unutulmaz bir “caRma” yaşatacak!

Hayranları tarafından merakla beklenen 2. albümleri Şehr-i Hüzün’ü geçtiğimiz haftalarda yayınlayan alternatif rock grubu maNga ile Türk-Alman-Küba kökenli rap müziğin efsane topluluğu Cartel’in buluşma hikayesi, maNga’nın tüm konserlerinde seslendirdikleri “Evdeki Ses” parçasını albümlerine koymak istemeleri ile başladı.

Tüm ekip Cartel’in peşine düştü. Yıllar süren kovalamacadan sonra sonunda Cartel’in kurucusu Alper Ağa ve maNga İstanbul’da buluştu.

Ve bu buluşmayla maNga için gerçek bir ikon olan Cartel’le birlikte büyük bir heyecanla “caRma” albümü yapmaya karar verdiler. Herşeyi başlatan caRma (maNga vs Cartel) projesi 2010’da bir albümle müzik severlerle bulusacak.

Ama hepsinden once Alper Ağa, Erci E, M. Ali, Peter Ole Jess ve Ichibaba (Babalu) dan oluşan Cartel, 14 yıl aradan sonra ilk kez maNga’yla beraber unutulmayacak bu ilk performanslarıyla Rock’n Coke sahnesinde yer alacak.

Jane’s Addiction’ın Bağımlısı Olacaksınız!

Amerikan alternatif rock topluluğu Jane’s Addiction neredeyse 25 yıllık geçmişlerinin birikimi ile sahnelerde ışıldamayı sürdürüyor.Bu sene Nine Inch Nails ile birlikte iki grubun baş harflerinden oluşturulan “NINJA” adı altında dünya turnesine çıkan ekip; punk, gotik rock ve heavy metal türlerini ustalıkla birleştiriyor. Jane’s Addiction 1990’larda alternatif rock türünün büyük kitleler tarafından fark edilmesini sağlayan gruplardan biri olarak tanınıyor.

İlk albümleri “Nothing’s Shocking“‘i 1988 yılında Warner Bros etiketi ile yayınladıktan sonra, Iggy Pop ve The Ramones ile turneye çıkan grup, hemen ardından Grammy ödülüne aday gösterildi. 1990 yılında ikinci albümleri “Ritual de lo Habitual“‘ı yayınlayan Jane’s Addiction, Lollapalooza festivalinde sahne aldıktan sonra büyük bir Kuzey Amerika turnesine çıktı ve Nine Inch Nails, Siouxsie and the Banshees, The Butthole Surfers, Fishbone, Violent Femmes gibi ünlü sanatçılarla birlikte sahne aldı.

90’larda farklı projelere yönelen grup üyeleri 2003’te birleşerek yeni bir turne gerçekleştirdi. “Strays” albümünün yayınlanmasıyla hayranlarını sevindiren ve çok sayıda festivalin aranan isimlerinden biri olan Jane’s Addiction,dört yıllık bir aradan sonra 2008 yılında yeniden bir araya geldi. Entourage dizisinde açılış müziği olarak kullanılan “Superhero” şarkılarıyla yeni kuşakları da etkilemeyi başaran grup, 2009 yaz turnesine 8 mayısta Amerika’da başlayacak olan grup bunun hemen ardından “T in The Park” başta olmak üzere çok sayıda önemli festivalde sahne alacak.

Yeni albümden önceki son perforfansıyla Rock’n Coke’ta!

Benzersiz sahne şovları ve şok edici müziğiyle alternatif müzik camiasının en önemli isimlerinden biri haline gelen Hayko Cepkin güçlü enerjisini paylaşmak üzere Rock’n Coke sahnesinde. ‘Sakin Olmam Lazım’ isimli albümüyle tanıştığımız ve ‘Tanışma Bitti’ albümüyle gerçeği duyma şansı yakaladığımız Hayko, Rock’ın en karanlık yüzünü kendine has bir üsulla sunuyor.

Yeni albümü yayınlanıncaya kadar vereceği ara öncesinde son konseri için Rock’n Coke’u seçen Hayko Cepkin’in sert ve senfonik geçişlerle sizi gerilimi yüksek bir maceranın içine çekecek müziğini damarlarınızda hissedeceksiniz.

Emre Aydın’dan afilli performans!

Afili Yalnızlık albümü ve aynı adı taşıyan şarkısıyla rock listelerinde zirvede yer alan Emre Aydın ilk kez Rock’n Coke sahnesinde.

2002’de 6. Cadde adlı grupla 1574 adayı geride bırakarak Sing Your Song yarışmasında birinci olan Aydın, başarı grafiğini ilk solo albümüyle sürdürüyor. Emre Aydın, ünlü Amerika’lı yönetmen Yon Thomas’ın yönetimindeki videosu ile dikkatleri üzerine çeken Afili Yalnızlık dışında Hareket Vakti, Git ve özellikle Belki Bir Gün Özlersin şarkıları ile şimdiden büyük bir hayran kitlesinin sahibi oldu.

2008 MTV Avrupa Müzik ödüllerine “Viewer’s Choice” ödülünü kazanan ilk MTV ödüllü Türk sanatçısı Emre Aydın’la Rock’n Coke’ta coşmaya hazırlanın!

Juliette Lewis Rock’n Coke sahnesinde!

Natural Born Killers başta olmak üzere çok sayıda önemli filmde başrol oynayan ve sinema endüstrisinde 1990’ların en önemli genç oyuncularından biri olarak belleklere kazınan Juliette Lewis başarılarla dolu film kariyerini ikinci plana aldı ve 2000’lerde görkemli bir rock yıldızı olarak parlamaya başladı.

Sürprizlerle dolu müzik kariyerine Juliette and the Licks adlı grup ile başlayan Lewis, grupla birlikte üç albüm yayınladı. Muse, Chris Cornell gibi birçok ünlü isimle sayısız festival ve organizasyonda sahne alan Lewis, 2009 yılında müzik kariyerine farklı bir yön vermek istediğini belirterek gruptan ayrıldı. Olağanüstü sahne performanslarıyla hayranlarının ayağını yerden kesen Juliette Lewis bu kez 2009 yaz turnesi kapsamında Rock’n Coke sahnesinde!

Indie Elektronik Müziğin Yeni Sesi…

Alternatif dünyanın en yeni ve önemli keşiflerinden Santigold, sesini önce Amerika’ya sonra tüm dünyaya duyurmayı başardı. Şarkı yazarı, solist ve prodüktör olarak çalışmalarına devam eden sanatçı aynı zamanda Philedelphia’lı punk-rock topluluğu Stiffed’in solisti olarak tanınıyor.

Santigold, 2008 yılında ilk albümünü yayınlayarak müzik dünyasında hızlı bir çıkış yakaladı. 2008 yazında M.I.A. ve Björk ile turneye çıkan Santigold, Coldplay’in “Viva La Vida” turnesinin Kuzey Amerika ayağının açılış grubu olmayı başardı. Bu büyük turnenin bitiminde Santigold, Jay-Z ve Kanye West ile çeşitli konserlerde sahne aldı.

Santigold, 2007 yılında Mark Ronson’ın albümünde yer aldı ve Ronson ile birlikte Lily Allen’ın “Little Things” şarkısını yazdı. Şarkıcı N.A.S.A’in “The Spirit of Apollo” albümünde Kanye West ve Lykke Li ile “Gifted” adlı şarkılarında da vokal yaptı. 2008 yılında NME ödüllerinde “En İyi Yeni Sanatçı” ödülünü kazanan Santigold, Q ödüllerinde de aynı kategoriye aday gösterilmişti.

Güçlü sesi, enerjisi ile Janelle Monae “Open Happiness” parçasıyla Rock’n Coke’da! 21.yüzyılın Shirley Bassey’si olarak anılan Grammy adayı Amerikalı şarkıcı Janelle Monae, urban/alternatif tarzında son yılların yükselen isimlerinden biri.Monae, New York’taki müzik eğitiminin ardından 2003 yılında ilk albümü “The Audition”ı piyasaya sürdü. 2007 yılında “Metropolis Suite I of IV: The Chase” adını verdiği EP’sini içeriğini de geliştirerek 2008 yılında Sean Diddy Combs’un plak şirketi Bad Boy Records’dan “Metropolis:The Chase Suit (Special Edition)” adıyla bir kez daha yayınladı ve bu albümle Billboard listelerinin üst sıralarında yer aldı.

Başarılı yorumuyla kısa bir sürede müzik otoritelerinin dikkatini çekmeyi başaran Janelle aynı yıl içinde Grammy ödülüne aday gösterildi. EP serisinin yeni halkası “Metropolis, Suites II and III”ün bu yıl içinde yayınlanması bekleniyor. Müziğinin yanısıra giyim tarzıyla da ilgi çeken Janelle Monae, Coca-Cola’nın dünya çapındaki yeni kampanyasının sesi olarak “Open Happiness” parçasıyla Rock’n Coke’da!

Türk müziğinin marjinal ismi Rock’n Coke’ta!

Alternatif rock’ın ülkemizdeki en güçlü kadın vokallerinden Aylin Aslım, şimdi Rock’n Coke’da. 1996 yılında Zeytin grubuyla müzik kariyerine başlayan sanatçı, 1998 yılında Roxy Müzik Günlerinde 2.’lik ve 1999 yılında Jüri Özel ödülü olarak dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

1998 yılında kurduğu Süpersonik grubuyla elektronik müziğe ağırlık veren Aylin Aslım, 2000 yılında ilk solo albümü olan “Gelgit“i piyasaya sürdü.

Müzik kariyeri boyunca çeşitli projelerde mor ve ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Feridun Düzağaç ve Bulutsuzluk Özlemi ile çalıştı. 2005’te rock müziğe yönelerek “Gülyabani” albümünü çıkaran ve büyük ilgi gören sanatçı, 2009’da çıkardığı son albümü “Canını Seven kaçsın” ile daha sert bir rock müzikle hayranlarını selamlıyor.

Türkiye’de ilk kez Rock’n Coke sahnesinde…

Amerikalı indie-rock grubu Cold War Kids, 2004 yılında kuruldu. İlk kayıtlarını Kaliforniya’da yapan grup 2005’te Monarchy plak şirketinden ilk EP’leri olan “Mulberry Street“i piyasaya sürdü. 2006 yılında bir turneye çıkarak adını geniş kitlelere duyurmayı başaran Cold War Kids, aynı yıl içinde “With Our Wallets Full“,”Up in Rags“i ve ardından ilk albümleri “Robbers & Cowards“ı çıkardı.

2007’de efsanevi müzik grubu Radiohead’in “OK Computer” albümünden “Electioneering” parçasını yeniden yorumlayan grubun, “Robbers & Cowards“dan çıkardıkları 2. single “We Used to Vacation“, ünlü müzik dergisi Q’nun yayınladığı “2007’nin En iyi parçaları” CD’sinde yer aldı. Ardından Vincent Moon ile bir video çalışması gerçekleştiren Cold War Kids, Tapes’n Tapes, Clap Your Hands Say Yeah, Muse ve The White Stripes gibi isimlerle turneler yaptı. Eylül 2008’de 2. albümleri “Loyalty to Loyalty” için bir tanıtım turnesine çıkan Cold War Kids Türkiye’de ilk konserini Rock’n Coke’ta gerçekleştiriyor.

Indie-rock’ın yepyeni ismiyle tanışın!

Avustralyalı indie-rock grubu Howling Bells 2004 yılında kuruldu. 2006’da İngiltere’ye taşınmalarının ardından ilk albümleri “Bella Union“‘ı çıkardılar.

NME ve Pitchfork gibi dünyaca ünlü müzik otoriteleri tarafından oldukça yüksek puan alan albüm, grup tarafından 2 yıl boyunca dünya turnesiyle tanıtıldı. 2007’de NME Ödüllerinde sahne alan grup, aynı yaz Reading festivalinde de sahne aldı. Amerika’da The Killers ve Placebo, Avustralya’da ise Snow Patrol ile çaldı. 2009 yılında 2. albümleri “Radio Wars“‘ı çıkaran grup, Rock’n Coke sahnesinde müzik severleri coşturacak!

2008’in En İyi EP’siyle Rock’n Coke’ta!

2007’de bir araya gelen topluluğun üyeleri uzun ve köklü geçmişleriyle ortaya etkileyici bir sonuç çıkarmayı başardı. İlk EP’lerini Nisan 2008’de çıkaran FOMA, Rolling Stone tarafından ülkemizde “2008’in En İyi Rock EP’si” olarak değerlendirildi. FOMA, Mart ayında yayınladıkları ilk “Albüm“‘leriyle müzikseverlerden büyük ilgi gördü…

İlginç çalışmalarıyla bilinen grup Rock’n Coke’ta!

Boğaziçi Üniversitesi Müzik Bölümü bünyesinden çıkan bir topluluk olan Badem, 2005 yılında pop-rock tarzı, vokal ve akustik ağırlıklı şarkılarıyla “Badem” albümü ile müzik kariyerine başladı.

Çeşitli toplama albümlerde de yer alan Badem, 2008 yılında yayınlanan “S’onsuz” albümleriyle piyano, nefesli ve yaylı çalgıların ağırlıkta olduğu ilginç bir çalışma yapmıştı.

Rock’n Coke’ta Sakin Sakin!

Sakin, ilk albümü “Hayat” ile uyandırdığı ilgi ve hızla oluşturduğu dinleyici kitlesiyle rock dünyamızın kalıcı neferlerinden biri olacağını kanıtladı. İlk iki video klipleri “Denek Hayatım” ve “Edepsiz Komedya” ile listelerin üst sıralarında yer alan grubun şarkılarında gitarların sürüklediği iğneleyici melodiler, kırılgan vokaller ve vurucu sözler ile sağlam bir ritmik altyapıya oturuyor. Sakin’in ilk Rock’n Coke performansını kaçırmayın!

Bora Uzer’den Rock’n Coke’a taze bir soluk!
Bugüne kadar sahnedeki muhteşem performansı ile herkesin dikkatini çeken ve başarısı kulaktan kulağa yayılan Kangroove grubundan tanıdığımız Bora Uzer, B1 adını verdiği ilk solo albümünü Şubat ayının son haftasında Doublemoon etiketiyle yayınladı.

Albümün çıkış şarkısı ‘Aramızda 1 Gerginlik mi Var?‘ videosu ile de çok konuşuldu. MFÖ’den Özkan Uğur, Avrupa Yakası’nın Tanrıverdi’si Sarp Apak  gibi ünlü isimleri bir araya getiren eğlenceli video klibi ‘Barış Denge‘ yönetti.

Bora Uzer’in albümü B1’in sürprizlerinden biri de Kenan Doğulu ile düet olan ‘Bundan Sonra Böyle‘ isimli şarkı. Bora  Uzer , B1 ile bu yılın ilk önemli çıkışına imza atıyor. Uzun zamandır popüler müzikte hissettiğimiz erkek vokal eksikliğini giderecek yeni bir soluk olan Bora’ya kulak vermeyi ihmal etmeyin!

Rock’ın genç yetenekleri Rock’n Coke’ta!

2002 yılında kurulan Çilekeş, 2003 yılında şans eseri katıldıkları Fanta Genç Yetenekler yarışmasıyla adını duyurdu. Canlı performanslarıyla göz dolduran grup, albüm çalışmalarına devam ederken Türkiye turnesine çıkarak Candan Erçetin, Beyaz ve Nev ile sahne aldı. 2005 yılında ilk albümleri olan “Y.O.K“‘u piyasaya sürerek genç kitlelerin sesi olmayı başaran topluluk, albümde Fuat ve Aylin Aslım ile çalıştı.

Müzik kariyeri boyunca pek çok uluslararası müzik festivalinde yer alan Çilekeş, 2008 yılında yayınlanan 2. albümleri “Katil Dans” projesi çerçevesinde Rock’n Coke alternatif sahnesinde!

Türkçe sözlü müziğin alternatif ismi Rock’n Coke’ta!

2003 yılında bir araya gelen topluluk, çalışmalarına İngilizce Alternatif-Metal tarzında parçalar besteleyerek başladı. 2005 yılında “Horizon” adlı parçalarıyla NokiaSupersound yarışmasına katılan Gren, başarısıyla dikkatleri üzerine çekerek Türkçe parçalar üzerine yoğunlaştı. Gren’in ilk albümü 2008 sonbaharında yayınlanmıştı.

Dünyaca Ünlü remix’leriyle festivalde!

Brazilyalı ikili The Twelves, 2006 yılında kuruldu. “The Twelves“, M.I.A’nın Kala albümündeki “Boyz” şarkısının remix’ine imza atarak müzik piyasasında büyük bir başarı yakaladı.

Asobi Seksu, Erlend Oye, gibi sanatçılarla da çalışan The Twelves, kısa bir sürede birçok grubun ilgisini çekmeyi başardı. Modular plak şirketiyle anlaşarak dünya çapında ünlü DJ’lerle iş birliği yapan grup, Black Kids, La Roux ve Groove Armada gibi gözde isimlerin parçalarına remiks çalışmaları yaptı. 2009 dünya turnesi çapında birçok ülkede çalacak olan bu yetenekli ikiliye Rock’n Coke’da kulak verin!

Eğlenceyi Ayyuka çıkaracak!

Ayyuka’nın kökleri lise yıllarında biraraya gelen gitarist Özgür Yılmaz ve basçı Altan Sebüktekin tarafından atıldı.  İkili emprovize çalışmalar yapmaya başladı. Daha sonra Ahmet Kul ve Alican Tezer’in katılımıyla Ayyuka oluştu. Grup emprovize çalışmaların yanısıra cover şarkılara da repertuarında yer veriyor.

Ayyuka iki anlama geliyor, hem gökyüzünün en yüksek noktası hem de bir sırrın ortaya çıkması. Her iki anlam da Ayyuka’nın müziğini en iyi şekilde ifade ediyor. İlk albümü 2007 yılı sonunda Voltaj plak şirketi tarafından yayınlanan Ayyuka, daha önce birçok festivalde sahne alan grup tekrar Rock’n Coke alternatif sahnede!

Avrupa’daki Festivallerden sonra Rock’n Coke’ta!

Manchester’lı elektonik topluluğu We have Band bu yıla damgasını vuran yeni gruplardan biri. Eskiden bir plak şirketinde çalışan üçlü, dünyadaki ekonomik krizden sonra işten atılmalarıyla birlikte ani bir kararla bir araya gelip stüdyoda kayıt yapmaya başladılar.

Çıkış parçaları “Oh” ile müzik listelerinin üst sıralarında yer alan grup, bu hızlı çıkışın ardından Londra’daki çeşitli kulüplerde sahne aldı. Fransız plak şirketi Kitsune Compilation Albüm’de yer alan We Have Band, aynı zamanda Bloc Party için remiks çalışmaları da yaptı. 2009 yılında elektronik müziğin yıldızının parlamasıyla büyük ilgi gören We Have Band, Avrupa turnesi çerçevesinde birbirinden ünlü festivallerden sonra bu kez Rock’n Coke alternatif sahnesinde!

Asfalt Dünya’lılar ilk kez Rock’n Coke dünyasında!
1997 yılında çalışmalara başlayan Asfalt Dünya, ilk albümleri “Ormanlar Kralı“‘nı 2007’de piyasaya sürdü. Albümünün ilk single’ı olan “Beni Severmiş O” ile müzikseverler tarafından beğeni kazanan topluluk,

Zaman” ve “Sakin” parçalarıyla da ön plana çıktı. 2009 yılında gruba 2 yeni üyenin katılmasıyla yeniden kan toplayan Asfalt Dünya, güçlü şarkı sözleri ve dikkat çeken sahne performanslarıyla ilk kez Rock’n Coke’da.

Reggea’nin Eşsiz Türk Grubu Rock’n Coke Sahnesinde!
2005 yılında kurulan SATTAS, Gregory Isaac, Michael Prophet, Bob Marley ve The Wailers gibi ünlü isimlerin coverlarını başarılı bir şekilde yaparak yola koyuldu.

İlk parçaları “War is Over“‘ı 2006’da yazan grup, müzik kariyerine İstanbul’un gözde mekanlarında performans vererek devam ettirdi. Reggae müziğine kattıkları eşsiz yorumlarıyla müzikseverlerden büyük beğeni toplayan SATTAS, Türkçe ve İngilizçe parçalarla reggae köklerini Rock’n Coke’a getiriyor!

Yeni nesil arabesk tarzıyla Rock’n Coke’ta!

Bir kuşağın dertlerini, acılarını ve her türden sıkıntılarını serzeniş dolu bir çığlığa, itiraz dolu bir feryada çeviren arabesk klasikleriyle dolu bir albüm olan “Arabesk”ten şarkılarla festival programındaki yerini alıyor.

Daha önce Türk arabesk müziğinin önemli seslerinden Bergen, Müslüm Gürses, Orhan Gencebay ve İbrahim Tatlıses gibi sanatçıların yorumladığı Ali Tekintüre şarkıları, alternatif dünyanın gözde gruplarından biri olan Fairuz Derin Bulut’un genç soundu, diri nefesi ve modern duyguları ile rock-punk-reggae tarzında yeniden hayat buluyor.

Ayrıca, Festivalde Fairuz Derin Bulut’a İsviçre’nin en ünlü Rap grubu Makale eşlik edecek.Grubun mc leri Casus ve Şiddet enerji dolu performanslarıyla sizi yerinizden oynatırken grubun dj i Dj steel de eşsiz scratch şovlarıyla bu ziyafete renk katacak.

Rap’in Sivri Dilli İsmi Rock’n Coke’ta!

Türkçe Rap’in en önemli isimlerinden Fuat, yeni albümü “Kalbüm“‘ün ardından ilk kez Rock’n Coke sahnesinde!

Berlin’de başlayan rap kariyerine 2005 yılından bu yana Türkiye’de devam eden Fuat, yeni albümünde popüler kültüre, sosyal sorunlara ve Ortadoğu’daki savaşlara değiniyor. Her zaman sert, çarpıcı, zaman zaman espritüel ve muhalif şarkı sözleriyle tanınan Fuat’a mutlaka kulak verin!

Başarılı Elektro Punkçılar Rock’n Coke’ta!

Son zamanların yükselen isimlerinden biri olan elektro/punk ikilisi Post Dial, ilk kez Rock’n Coke sahnesinde!

New Order, Primal Scream, Depeche Mode ve The Chemical Brothers gibi toplulukların izinden giden grup, canlı performanslarıyla müzikseverleri etkilemeye devam ediyor. “2007’de “Lights Off Here It Is” adlı bir EP çıkaran ve bu EP’deki ‘Idiots’, ‘Hands Gettin’ Dirty‘, ‘Bona Fide‘, ‘Electropop’ gibi şarkılarıyla tanınan Post Dial, kısa zamanla Roll, Time Out ve Bant gibi müzik yayınlarının dikkatini çekmeyi başardı. Bu aralar yeni bir EP hazırlığında olan Yiğit Bülbül ve Sinan Tınar, sahnede ‘Next Big Thing‘, ‘Sway’, ‘Will You Let Me Sleep‘, ‘Get It’ gibi yeni şarkılarını da çalıyor.

İlk Albümleriyle Rock’n Coke’ta!

3 kişiden oluşan Proudpilot, 2000 yılında kuruldu. Vokal, klavye, bas gitar ve davulla olabildiğince içgüdüsel yollarla ilerleyen Proudpilot’ın müziği, köksüzlüğü, agresif tema ve ritm döngüleri ile rock müziğin alt türlerine yakın duruyor.

Monster Exist adlı ilk albümlerini Mayıs başında piyasaya süren gruba Rock’n Coke sahnesinde eşlik etmeyi unutmayın!

İstanbul gözde klüplerinden Rock’n Coke sahnesine!
Agentorange ya da gerçek adıyla Mete Tavukçuoğlu’nun müzikle uzun yıllardır devam eden tutkulu bir ilişkisi var.

Önyargısız yaklaşımı ile iyi ve farklı müziklere her daim kulak kabartan Agentorange, indie, new wave ve brit-rock dinleyerek büyüyüp 90’lı yıllarla birlikte drum’n bass, big beat ve house müziğine yöneldi.

Arkadaş partilerinde başlayan DJ’lik kariyeri, ününün hızla yayılması ile Scene, Godet, Nuclub, İndigo ve Crystal gibi Istanbul’un gözde kulüplerine taştı. Radar Live ve Dinamo 103.8’in yaratıcılarından biri olan Agentorange’ın setleri genel olarak rock’n roll hissinin ağır bastığı breakler, techno, elektro karışımından ve bol vokallerden oluşuyor.

Partilerin Gözde DJ İkilisi Rock’n Coke’ta!

Festivallerin ve partilerin gözde dj ikilisi Mabbas ve Style-ist çok özel bir setle Rock’n Coke Alternatif Sahne’yi sallamaya hazırlanıyorlar. Bir yanda sayısız festivalde ve mekanda sahne alan, aralarında Orbital, The Prodigy, Moby, Swayzak, Plaid, Ladytron, Gus Gus, Stanton Warriors gibi sanatçıların bulunduğu bir çok popüler isme ev sahipliği yapan, çok yönlü, derin ve enerjik dj setleriyle tanınan ve Babylon’un resident dj’leri arasında bulunan Mabbas, diğer tarafta “Dirty” isimli underground kulübün yaratıcılarından, “freestyle” şeklinde tanımlanabilecek tarzını downtempo, dub, abstract hip hop, electro, breakbeat ve drum’n bass’e dek uzanan arşivine ve elektronik müzik, caz, funk, hip hop ve komşu müzikler arasında ayırım yapmamasına borçlu olan ve electro tınılar, 80’lerin klasikleri ve bootleg parçalarla şaşırtıcı sürprizler yapmayı da ihmal etmeyen Babylon Lounge resident dj’i Style-ist. Mabbas ve Style-ist’in özel projesi “Mixtape” electro-house, breakbeat, rock, 80s, dub, techno, indie rock gibi çok farklı müzik türlerini seven festival insanlarını dansa davet ediyor.

Rock’ın yeni ismi Gece festival sahnesinde!

2000 yılında Ankara’da kurulmuş olan 4 yetenekli müzisyenden oluşan Gece, festival sahnesinde yerini alıyor!

İlk albümleri olan” İçinde Saklı” için Koray Candemir ile çalışan genç topluluk, müzik otoriteleri tarafından büyük beğeni kazandı. Kısa zamanda hızlı bir çıkış yapan Gece, hayranları tarafından yıllardır merakla takip ediliyor.

Burada ve Şimdi; D2…

1999 yılında kurulan Bulgar grup D2, 2000 yılında “Ledeno Momiche( Ice Girl) ” ve 2002 yılında “2002” adlı albümü piyasaya sürmüştür. Grubun Ice Girl albümü Bulgaristan’ın 2000’li yıllarda en çok satan albümleri arasında yer almaktadır.

Parçalarıyla Bulgaristan müzik listelerinde haftalarca 1 numarada kalmayı başaran yetenekli topluluk, Bulgar MM kanalı tarafından “en iyi müzik grubu” ödülüne ve BG radyo tarafından “en iyi albüm “ ödülüne layık görüldü. Ayrıca “Tova Sme Nie” (That’s Us) parçasıyla MTV World Chart Express’de 4 numarada yer aldı.

Müthiş ikili “Happy Techno” tarzı orjinal remixleri ile Rock’n Coke’ta!
Uzun yıllar farklı kulüplerde ve partilerde oldukça kişisel(!) setler çalan ve isimleri kulaktan kulağa dolaşan ikili, yakın çevrelerinin yoğun ısrarıyla biraraya geldi ve DearHead oluştu.

Electro, tech-house ve electro-house’un biraz minimal biraz da eklektik bir karışımını sunan DearHead, performanslarında saatler süren bir eğlence ve dans vadediyor. Türünün sevilen hitlerini çarpıcı remiksleriyle çalmayı tercih eden ikili, yaptıkları müziği “Happy Techno” olarak adlandırıyorlar.

Saltuk Erginer “Sisifos Hikayeleri” ile Rock’n Coke sahnesinde!
DJ setleri ve radyo programlarıyla tanınan Saltuk Erginer, müzik kariyerine 90’ların başında Funk Doctors’ın solistliğini yaparak başladı ve hemen ardından ilk solo albümünü yayınladı.

Erginer, “Sisifos Hikayeleri” albümünden şarkıları, tiyatral vokal tekniği ve funky tarzının ön plana çıktığı Türkçe parçalarıyla Rock’n Coke alternatif sahnesinde.

Dansın tadını çıkaracaksınız!
3 kişiden oluşan Wufi, 2006’da kurulduğundan bu yana funk’dan elektro pop’a uzanan parçaları içeren albüm çalışmaları üzerinde yoğunlaştı. İlk kliplerini “Shut up” isimli parçalarına çeken Wufi’nin albümü, 2009’un başında piyasaya sürüldü.

Ülkemizin parlayan elektronik müzik topluluklarından biri olan Wufi ile Rock’n Coke’da çılgınca dans etmeye hazırlanın!

ROCK’N COKE PROGRAMI

19 Temmuz 2009
Coca-Cola Zero Sahnesi

12:00-13:00 // Sattas
13:30-14:20 // Proudpilot
14:40-15:30 // Fuat
15:50-16:40 // Asfalt Dünya
17:00-17:50 // Post Dial
18:10-19:00 // We Have Band
19:20-20:20 // Fairuz Derin Bulut
20:40-21:50 // Janelle Monae
22:05-23:50 // Mabbas & Style-İst
00:05-01:10 // Santigold

Ana Sahne

14:00-14:50 // D2
15:20-16:10 // Cold War Kids
16:40-17:30 // maNgaCartel
18:00-18:50 // Hayko Cepkin
19:20-20:20 // Razorlight
20:50-22:05 // Kaiser Chiefs
22:35-00:05 // Linkin Park

18 Temmuz 2009
Coca-Cola Zero Sahnesi

12:00-12:50 // Saltuk Erginer ve Karga Sürüsü
13:10-14:10 // Gece
14:30-15:30 // Wufi
15:50-16:50 // Ayyuka
17:10-18:10 // Gren
18:30-19:30 // Çilekeş
19:50-20:50 // Sakin
21:10-23:00 // The Twelves
23:20-24:20 // Badem
00:40-01:45 // Foma
02:00-04:00 // Agentorange

Ana Sahne

14:00-14:50 // Aylin Aslım
15:20-16:10 // Howling Bells
16:40-17:30 // Emre Aydın
18:00-18:50 // Juliette Lewis
19:20-20:20 // Jane’s Addiction
20:50-22:05 // Duman
22:35-00:05 // Nine Inch Nails
00:35-02:05 // The Prodigy

castiel yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı