Anasayfa » Kritik » Ozzy Osbourne – Scream
23 Ağustos 2010


Şehir efsanelerinin aranılan adamı Ozzy Osbourne, 11. stüdyo albümüyle çığlıklarımızı duymak için tekrar sahneye çıkıyor. Ülkemizde de konser verecek olan dedelerimiz yaşındaki efsane isim, sonsuza kadar karanlık dünyasını anlatmaya devam edecek.

Mr. Osbourne, bildiğimiz üzere ilklerin grubu Black Sabbath çıkışlı. Rob Zombie, Black Sabbath hakkında: “Zamanında bütün riff’leri, yazılabilecek her türlü riff’i onlar yazmıştı. Şimdikilerin hepsi çalıntıdır. Biraz hızlı, biraz yavaş ya tersten yada düzden çalarsınız. Ama yine de onların riff’idir.” demiştir. Oldukça haklıdır da.

Black Sabbath yeni kurulan gruplara sürekli öncü olan, teknik konular dışında da müziğe soktukları korku öğeleriyle devrim gerçekleştirmiş gruptur. Olumsuz içerikli şarkılar yüzünden ilk kez onlar için dava açılmıştır. Kısacası bir çok insanın korkarak baktığı, öteki tarafta ise onlarca kişinin tutkusu haline gelmiş Heavy Metal’in yaratıcıları olarak kabul görüyorlar.

Solo kariyer
Ozzy Osbourne’un Black Sabbath kariyerinde yaptığı işler çok önemlidir. Ama onları bir yana bırakırsak; solo kariyeri de bir o kadar mükemmeldir. Özellikle gruptan ayrılıp (atılıp) kötü günler de geçirdiği 80’li yıllarda başladığı solo kariyerinde, müziğe yön veren isimlerden biri olmaya tek başına devam etmiştir. (Mükemmel hitler çıkarmıştır özellikle o zamanlarda) Kariyerine başından günümüze kadar da sürekli özel şeyler ürettiğini düşünüyorum. Her zaman özel müzisyenlerle çalışmış, yaşına ve yıllardır süren uyuşturucu bağımlılığına rağmen fanlarının beklentilerini karşılamaya devam etmiştir.

Tabii müzik piyasasının iyice endüstriyelleşmesi karşısında dayanamayıp, bir zamanlar MTV’nin oyuncağı haline geldiğini kabul edelim. (2002 yılında berbat bir reality şovu vardı) Bunları kendisine yakıştıramasakta, müzikal açıdan baktığımızda hiç bir zaman kalitesini kaybetmediğini düşünüyorum. Çok fazla popüler olduğu dönemden sonra, ünlü gitaristi Zakk Wylde sayesinde müziğini farklı bir noktaya oturtmuştur. Ve birazdan klişe giriş kısmını bitirip, hakkında bahsetmeye başlayacağım Scream albümünde de o çizginin devam ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Scream
Ozzy Osbourne 40. Profesyonel Müzik yılında biz sevenleri için yine birşeyler üretmeye devam ediyor. Albümün pazarlama ve konsept açısından mükemmel bir zeka ürünü olarak ortaya çıkmış olduğunu söyleyelim öncelikle. Çıkış şarkısına uygun bir kapak ve pazarlama için de Madame Tussauds müzesinde yaratıcı bir tanıtım projesi hazırlamışlar. İnternet sayesinde oldukça güzel reklamını da yaptılar. Sanırım Ozzy insanların çığlıklarını daha yakından duymak istemiş 🙂

Ozzy Scare at Madame Tussauds Wax Museum

Müzikal açıdan bakarsak, bir önceki albüm Black Rain’e göre daha başarılı, daha doyurucu ve daha komple bir albüm bulduğumu söyleyebilirim. Bütün şarkıların kalitesi birbirine yakın ve sound açısından günümüz koşullarında aradığım özelliklere sahip. Mesela bir önceki albümün gitar kayıtları ve Ozzy’nin sesi konusunda büyük hayal kırıklıkları vardı. Ozzy bu sefer yaşına göre çok iyi performans göstermiş. Albümün ilk canlı performansında da görebileceğiniz üzere, 30 Eylül’de ülkemizdeki konser öncesi oldukça ümit verici bir performans.

OZZY OSBOURNE – Let Me Hear You Scream [Live 2010]

Albüm kadrosunda bu sefer büyük bir değişiklikte mevcut. Yaklaşık 20 senedir Ozzy Osbourne bünyesinde çalan ünlü gitarist Zakk Wylde gruptan ayrıldı. Sebep olarak Zakk’in yan projeleri yüzünden vakitsizliği ve gereken kan değişikliği gösteriliyor. Aslında albümde sololar hariç herşey ayrılıkdan önce Zakk tarafından çalınmış. Kendisini de hissettiriyor zaten. Yerine ise en son Firewind’de çalan Yunan gitarist Gus G getirildi. Açıkcası Zakk Wyld’ın çok büyük hayranı olsamda bu kan değişikliğini olumlu buldum. Zakk Wylde kendi projelerinde de çok başarılı bir gitarist. Türkiye konserinde izlemek isterdim kendisini ama tek bir yere konsantre olmasıyla da daha verimli olacağını düşünüyorum. (Ki Scream ile eş zamanlı çıkan diğer projesi Black Label Society’nin yeni albümünde bariz belli etmiş bu durumu) Ozzy ise bu değişiklikle farklı bir hava yakalayacaktır. Bundan eminim.

Herneyse, albüm içindeki şarkıları tek tek değerlendirme gereği duymuyorum. Dediğim gibi hepsi birbirine yakın. Oldukça gaz, harika rifflerin bulunduğu ve şarkı atlamadan baştan sona dinlediğim bir albüm buldum. Son olarak çıkış şarkısına çekilen klibin ise beğenmediğim tek nokta olduğunu söyleyeyim. Tam MTV’lik baştan savma, saçma sapan birşey çekilmiş.

İşte bu konuda korkuyu hissedemedik ve çığlık atamayacağız sayın Osbourne 🙂

OZZY OSBOURNE – Let Me Hear You Scream

abt yazdı

Yorumlar

  1. dalpi -

    inanılmaz bir yazı. Müzik hakkında daha fazla yazmalısın bence.

Yorum Alanı