Anasayfa » Dizi » Lost 6. Sezon DiziMax’te Başlıyor!


22 Eylül 2004’te bir uçak düştü. Ve dünya çapında bir televizyon fenomeninin doğmasına yol açtı. 6 yıldır milyonları ekran başına çivileyen, Obama’ya konuşmasını erteleten “Lost”un final yolculuğu, Amerika’dan sadece 2 gün sonra 5 Şubat’ta DiziMax’te başlıyor.

Bir varmış bir yokmuş… Bir zamanlar bir ada varmış. Bir uçak kazası bu adadaki tüm gizemi ortaya çıkarıp, dünyayı etkisi altına almış. Üzücü ama gerçek, her hikâyenin bir sonu olmalı… “Lost”un da hiç gelmeyecek sandığımız sonunu öğrenmemize çok az bir zaman kaldı. “Lost”un karmakarışık fakat ustaca örülmüş ağına gireli tam altı yıl olmuş… Ve dünyanın hakkında en çok konuşulan dizisi, bize öyle çok soru sordurmuş ki! İşte DiziMax’te Amerika’dan sadece iki gün sonra, yani 5 Şubat Cuma günü saat 21.00’de başlayacak olan altıncı ve son sezonla birlikte bu sorular da bir bir yanıt bulacak. 6. sezonun teması “Destiny Found”, yani kader belli oldu. 18 bölümden oluşan sezon, Mayıs 2010’da son bulacak.

Nerede kalmıştık?

Beşinci sezon, 1977 yılında Juliet’in bombayı patlatması ve muhtemelen ‘adalı’ların kaderini değiştirmesiyle sona ermişti. Ben, dirilmiş olarak karşımıza çıkan John Locke’un kendisine verdiği “Jacob’ı öldürme” görevini yerine getirebilecek mi diye merak ederken, son bölümde, Ben’in Jacob’ı büyük bir soğukkanlılıkla öldürebildiğini gördük. Ama bu sefer de ona bu görevi verenin gerçek John Locke olmadığını da anladık. Gerçek John Locke tabuttaysa o adam kimdi peki? Bunula ilgili birçok teori üretilebilirse de herhalde en kuvvetli varsayım, 5. sezon finalinin başında sahilde Jacob’la konurken gördüğümüz ve ona “Seni öldürmenin bir yolunu bulacağım” diyen “siyah giyen” adam olduğu. Sezon finalinde Jacob, John’a “Sanırım bir yolunu buldun” diyor ve John da “Aslına bakarsan evet buldum” diyor. 5. Sezonun en sarsıcı anlarından biri şüphesiz Juliet’in Sawyer’ın ellerinden kayıp aşağıya düştüğü andı. Onun akıbeti de, bombanın patlamasının nasıl bir sonuç doğuracağına bağlı.

Peki 6. Sezonda bizleri neler bekliyor? Bomba geleceği değiştirecek mi? ‘Lostie’ler tek parça halinde 2007’ye dönebilecekler mi? Bir savaş olacağını, dizinin yapımcılarının açıklamalarından az çok biliyoruz. İyi ve kötü arasında bir savaş… John Locke da tavla oyununu anlatırken sanki olacaklar hakkında ipucu veriyordu: “İki oyuncu. İki taraf. Biri beyaz. Biri siyah.” Yapımcı Carlton Cuse, dizinin finalini ‘cevaplar, gizemler ve karakter çözümlemeleriyle karışık bir kokteyl’e benzetiyor. Aslında yapımcılar “Lost”un nasıl biteceğine tam üç yıl önce, kendilerine bir bitiş tarihi verildiği zaman karar vermiş. Dizinin mayısta sona ereceğini söyleyen Cuse, son bölümde yeni bir dizi için ekstra hikâye olmayacağını da ekliyor. Sezon prömiyeri için Damon Lindelof’un da bir sözü var: Başınızı anlamamış biçimde kaşımaya hazır olun! Tıpkı oyuncular Jorge Garcia ve Emilie de Ravin’in senaryoyu ilk okuduklarında yaptıkları gibi. Lindelof, ayrıca 6. sezonun hikâyesinin 1. sezona bir şekilde geri dönmesi gerektiğinin altını çiziyor. Cuse da benzer bir yoruma sahip: “6. sezon için 1. sezonu tekrar izlemek çok önemli”. İlk sezondan tanıdığımız yüzleri tekrar görecek olmak da ayrı bir mutluluk kaynağı. Zira, Emilie de Ravin’in Claire’ı, Maggie Grace’in Shannon’ı, Ian Somerhalder’ın Boone’u ve Harrold Perrineau’nun Michael’ı, 6. sezonda bir şekilde karşımıza çıkacak. Bu sezona dair bir başka önemli tüyo da çok fazla ölüme tanık olacağımız… Evangeline Lilly, katıldıkları bir panelde rol arkadaşlarına şöyle fısıldamış; “sanırım dizi bittiğinde bebekler gibi ağlayacağım.”

Fotoğraftakiler (Soldan Sağa): Zuleikha Robinson (Ilana), Nestor Carbonell (Richard Alpert), Emilie de Ravin (Claire), Naveen Andrews (Sayid), Evangeline Lilly (Kate), Josh Holloway (Sawyer), Terry O’Quinn (Locke), Matthew Fox (Jack), Daniel Dae Kim (Jin), Michael Emerson (Ben), Jorge Garcia (Hurley), Yunjin Kim (Sun), Ken Leung (Miles) ve Jeff Fahey (Frank Lapidus).

Son yemek [bu konu ile ilgili haberimiz: Lost 6. Sezon Son Yemek]

“Lost”un final sezonuna ait çarpıcı fotoğraf, diziye dair birçok şey söylüyor aslında. Fotoğraflar, Leonardo Da Vinci’nin ünlü eseri “The Last Supper”dan (Son Yemek) izler taşıyor. Orijinalinde masanın ortasındaki kişi İsa, diğer kişiler ise On iki Havariler. İkisinin birbirine benzemesi ve Locke’un, Da Vinci’nin freskinde İsa’nın oturduğu masanın ortasına denk gelmesi ise ona bir atıf yapıldığını düşündürüyor ister istemez. Yeni sezonda kahramanımız, çok daha önemli ve merkezi bir rolde karşımıza çıkabilir.

En Çok Merak Edilenler

Sayıların anlamı ne? 4, 8, 15, 16, 23, 42…
Dizide karşımıza çıkmadıkları yer kalmadı. Hurley, bu rakamlarla lotoda büyük ikramiyeyi kazandıktan sonra lanetlendiğine inandı. 108 dakikada bir ambardaki bilgisayara girilen bu sayılar dünyayı kurtardı. Josh Holloway ve Evangeline Lilly’nin diziye dair en çok öğrenmek istedikleri şey, bu sayıların sırrıymış.

Adanın sırrı ne?
Ada felçli bir adamın yürümesine yardımcı oldu, kanserli bir kadının yaşamasını sağladı… Peki adanın bu herkesi iyileştiren, ancak çocukların doğmasına izin vermeyen gücünün sırrı ne?

Tüm bu insanlar adaya neden getirildi ve neden onlar seçildi?
Jacob’ın her kazazedeyi daha önce ziyaret etmiş olması, tüm kahramanların adaya belirli bir amaç için getirildiğini gösteriyor. Her birinin adaya gelmesinin bir sebebi var. Peki ama ne?

Kara Duman gerçekte ne?
Kara Duman, nam-ı diğer Canavar, ilginç bir yazarkasa sesi çıkarmasıyla tanınıyor. Kara dumanın insanın içine bakıp ruhunu görebildiğini de biliyoruz. İyi de nedir bu agresif duman?

Jacob kim, öldü mü, öldüyse neden?
Beşinci sezon finalinde Jacob’ın uçak kazasından kurtulan kahramanlarımızın yaşamlarına bir şekilde dokunduğunu öğrendik. Jacob, daha sonra John Locke kılığına bürünmüş bilinmeyen düşmanı ve Benjamin Linus tarafından öldürüldü.

Bomba geleceği değiştirecek mi?
Beşinci sezon finalinde Juliet’i tüm adayı tehdit eden hidrojen bombasını patlatmak için mücadele verirken bıraktık. Juliet, taşla bombaya vurdu ve ekranı kaplayan beyaz bir flaşla 5. sezona veda ettik. Şimdi merak ettiğimiz şey, Juliet gerçekten öldü mü ve kazazedeler, tek parça halinde 2007’ye dönebilecekler mi?

Locke, gerçekten Locke mu?
Beşinci sezonda John Locke’un öldüğünün ortaya çıkması seyirci için büyük bir şok olmuştu. Sonrasında John’un aslında yaşadığını görmek, bulanan zihinleri daha da karıştırdı. En sonunda adada John Locke kılığında dolanan kişinin, Jacob’un baş düşmanı olduğunu öğrenerek daireyi tamamlamış olduk. Şimdi merakla Jacob’un düşmanının, yani diğer Locke’un kim olduğunu öğrenmeyi bekliyoruz.

Heykelin gölgesinde ne yatıyor?
Bu soruyu 5. Sezonda çok kez duyduk. Soru, Miles adaya gelmeyi kabul ettikten sonra Bram tarafından kendisine yöneltilmişti. Daha sonra da Ilana’nın, Lapidus’a aynı soruyu sorduğunu duymuştuk. Bilmecenin edebi ya da metaforik bir anlamı olabilir…

Claire’e ne oldu?
4. sezonun ortalarında esrarengiz bir biçimde ortadan yok oldu. Claire, bebeğini bırakıp ölmüş babasıyla birlikte nereye ve neden gitti?

Lost 6. Sezon Fragmanı

sputnik yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı