Anasayfa » Etkinlik » Konser Hikayesi: Ozzy Osbourne


30 Eylül gecesi bir başka efsaneyi İstanbul’da ağırladık. En önden Ozzy Osbourne’u izleme imkanını bulup, kişisel olarak ömrümdeki en özel anlardan birini geçirdim. Hayatınızın arkaplanında size eşlik eden müzisyenleri, sadece sahnede görmek bile heyecan verici. Aylar öncesinden hissetmeye başladığım mutluluk ise muhteşem bir gösteriyle son buldu. Barındırığı güzel hikayelerle yıllar sonra orda burda anlatabileceğimiz bir konseri, büyük bir keyifle kaleme almak istiyorum.

Birçok hikaye var anlatılacak dedik. Ben öncelikle Mayıs ayında kaybettiğimiz Ronnie James Dio’yu tekrar anarak başlamak istiyorum. Ölümünden sonra, Dio ismi üzerinden prim yapmaya çalışanların olduğu bir ortamda yaşıyoruz. Sözde saygı albümü yaptıkları iddiasıyla, ticari amaçlara girişen müzisyen ve gruplardan bahsediyorum. Bunların aksine, Ozzy’den ise olması gerektiği gibi bir ağıt izledik İstanbul’da. Konser öncesi Dio anısına “Road the Nowhere” çalacağı haberlerini biliyorduk zaten. Türkiye’de de gerçekleşti bu jest. Birazdan Ozzy’nin neden saygı duyulması gereken bir müzisyen olduğunu konser üzerinden anlatacağım. Ama bence yapılan bu jest, konserin gözümde en değerlendiği bölümü oldu. İlk olarak bunu paylaşarak başlamak istedim. Basit gözükebilir ama bence çok özeldi.

Ozzy Osbourne maalesef ilk Türkiye ziyaretini tam 62 yaşında gerçekleştirdi. Belki de 40 yıldır kendisini dinleyen bir kitleyle ilk kez buluştu. Eski grupların konserlerinde küçücük çocuklarıyla gelen orta yaşlı insanları görmek mümkün olabiliyor. Ben gerçekten onları görünce mutlu oluyorum. Tabii Ozzy’nin bu yaşında yola devam etmesi, hakkında yapılan en büyük spekülasyon. (Tabii yarasa mevzusundan sonra) “Para için söylüyor bu yaşta”, “Ozzy öldü artık” geyiklerini kastediyorum. Konser sonrası ise bunun tam aksine Ozzy’nin performansındaki muhteşemliğinden bahsediyordu herkes. Kesinlikle öyle. 40 yaşında pili biten müzisyenlere inat, 60 küsüründe onları cebinden çıkaracak performans izledik. Tabii kolay olmayan bir müzik türü, Heavy Metal’den bahsediyoruz. Yıllarca alkol ve uyuşturucu gibi yıkıcı problemlerle uğraşıpta bu performansı hala gösterebilmesi, hayranlarına duyduğu saygıyla açıklanabilir. Beni ters köşeye yatıran nokta ise tam olarak bu oldu. Müzikal açıdan iyi olduğunu son dönem performanslarını internetten izleyip tahmin edebiliyorduk zaten. Ama ben sahne iletişimi konusunda bu kadar samimi olabileceğini tahmin etmiyordum. Çünkü Ozzy diyince benim aklıma koskocaman bir ego geliyordu. Süperstar kategorisinde olupta hiçkimsede göremiyeceğimiz bir samimiyeti izledik sahnede. Konserin tam saatinde başlaması, yeni albümden sadece tek şarkı çalınmasıda bu konudaki düşüncelerimi destekliyor zaten.

Çalınan şarkılar konusunda yorum yapmayacağım. Sahneye çıkıp sabaha kadar çalsalar bile şu şarkı eksik kaldı diyebilirim. Zaten konser öncesi sözlük sitelerinde çalacakları playlist belliydi. O listeden farklı olarak No More Tears çalmayıp War Pigs çaldılar sadece. Yapılan 2 bis ve yeni gitarist Gus G’nin şarkı ortasında doğaçlama solo çaldığı bir Rat Salat performansı vardı. Gus G’nin tarzından pek hazetmesemde kendisini başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Konserden önce twitter hesabımda “Ozzy eğer sahnede kaba etini açıp, kovayla üzerimize su fırlatırsa konseri terkederim” yazmıştım. İlki gerçekleşmedi ama ikincisinden de kurtulamadık maalesef. Köpük banyosu yapıp ve üzerine de kovayla su yedik. Yazdıklarımdan şimdi pişmanım. Köpük ekstra güzellik kattı.

Alt grup olarak çıkan bayan grubu Kırmızı’dan da bahsetmek istiyorum. Kendilerini ilk kez televizyonda Disko Kralı programında Necroshine çalarken izlemiştim. Konserde Necroshine’a ek olarak Breaking the Law, Walk, Wasted Years gibi coverları ve kendi şarkılarını çaldılar. İmkanları varsa kendi bestelerini ingilizce olarak yapmalarını öneriyorum. Çünkü Türkçe sözlü Heavy Metal bir türlü olmuyor. Pentagram dışında ikinci bir başarılı örnek de yok zaten. Wasted Years performanslarını ise ağzım açık izledim. Mümkünse heryerde çalsınlar.

Sonuç olarak muhtemelen bir daha izlememizin mümkün olmayacağı bir ismi canlı kanlı gördük. Orjinal Black Sabbath’ın geri toplanma dedikodusu yine var. Umarım birde öyle izleme fırsatı buluruz ülkemizde.

Ozzy Osbourne İstanbul Konserinden Kareler

abt yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı