Anasayfa » Sinema » Kış Gelirken If Isınıyor

2012 If Istanbul Bağımsız Filmler Festivali yaklaşıyor.

Festival kapsamında Todd Solondz’un Dark Horse’u Venedik ve Toronto’dan sonra İstanbul’da gösterilecek. Hayatlarındaki çıkmazlardan ve yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için evlenen Abe ve Miranda’nın hikâyesi herkese çok tanıdık gelecek. Festival’in Yol (Trip) bölümünde Neal Cassady’nin belgelediği ve hiç yayınlanmamış olan yolculuk hikâyesi Magic Trip gösterilecek. Minimalizmin isim babası, sinema ustası Michael Nyman nasıl Az’ın daha Çok olduğunu anlatacak.

Solondz’un Dark Horse’u Venedik ve Toronto’dan Sonra İstanbul’da
Zihn karıştıran, hayatı ters açıdan gösteren satirik kara mizah mı dediniz? Todd Solondz demek istediniz. Hayatlarındaki çıkmazlardan ve yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için evlenen Abe ve Miranda’nın hikâyesi çok tanıdık gelebilir. Venedik ve Toronto Film Festivalleri’nden sonra Solondz’un son filmi !f İstanbul’da.

Yolda Olmak Vardı Şimdi.. Bir de 60’larda Yaşamak
60’ların ruhuyla boyanmış bir okul otobüsüyle Amerika’yı baştan başa kat etmek için yola çıkan Ken Cassady (One Flew Over The Cuckoo’s Nest) ve ona katılan Neal Cassady’nin (On the Road) belgelediği ve hiç yayınlanmamış olan yolculuk hikayesi ‘Magic Trip’ bizi bile ofisten çıkıp yollara düşmeye ikna etti. Festivali hazırlamak için planlarımızı erteledik ama yolculuk filmlerinden oluşan ”Trip/Yol” bölümü ile sinemada gezinmeye karar verdik.

Minimalizmin İsim Babası Michael Nyman Konuğumuz Oluyor
50. senesinde sanatın her dalında etkisi tartışılmaz olan minimalizmin isim babası müzisyen, fotoğrafçı ve sinema ustası Michael Nyman nasıl ‘Az’ın daha Çok’ olduğunu anlatacak. ”Video Kamera ve Nyman’ın” gösterimi ardından Soru-Cevap seansında ve kısa filmlerinden bir seçki ile açılan samimi atölye çalışmasında Nyman, minimalizm, müzik ve sanat üstüne konuşacak. Bekliyoruz.

!f Blog’da Kendin Gör
Görsel teknolojilerin gün geçtikçe iyileşmesi, telefonların kameraya dönüşmesi ve her birimizin elinde her dakikamızı kayıt edebilir hale gelmesiyle yaklaşık 5 yıldır devam ettiğimiz Kendin Gör seçkisini haftalık olarak blogumuza taşıdık. Ekibin “Aman bunu mutlaka seyredin” diye birbirine attığı Youtube, Vimeo ve diğer kanallardan karşımıza düşen, bazen amatör kameralarla çekilen ancak bazen de bize kendimizi iyi hissettiren, insanların hayata bakışlarını gösteren çoğunlukla kısa seçkiler. Her Salı !f Blog’da.. Eğer bize öneriniz olursa Twitter’da #kendingor diyebilirsiniz.

sputnik yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı