Anasayfa » Film Tanıtımları » J. Edgar (2012)
8 Şubat 2012


Clint Eastwood’un yönettiği ve Leonardo DiCaprio, Naomi Watts, Armie Hammer ile Josh Lucas’ın oynadığı J. Edgar, 02 Mart 2012’de Warner Bros. dağıtımıyla Warner Bros. tarafından vizyona çıkarılıyor.

J. Edgar Hoover, yaşadığı dönemde Amerika’nın en güçlü adamıydı. Federal Soruşturma Bürosu’nun başı olarak geçirdiği neredeyse 50 yıl boyunca ülkesini korumak için hiçbir şeyin önüne çıkmasına izin vermedi. Sekiz başkan ve üç savaş gören Hoover, somut ve sezilen tehlikelere karşı savaş açarken, vatandaşlarının güvenliği için kuralları esnetmekten çekinmedi. Yöntemleri hem acımasız hem de kahramanca olan bu adamın en çok istediği ama bir türlü elde edemediği ödül ise, dünyaca takdir görmekti.

Hoover, sırlara -özellikle de başkalarının sırlarına- büyük değer atfeden ve bu bilgiyi ulusun önde gelen liderleri üzerinde otorite sağlamak için kullanmaktan korkmayan biriydi. Bilginin güç olduğunu ve korkunun fırsat yarattığını anladığından, ikisini de kullanarak daha önce benzeri görülmemiş bir nüfuza sahip oldu ve hem güçlü hem de dokunulmaz bir itibar elde etti.

Hoover kamuoyunun gözü önündeki yaşamı kadar özel yaşamını da saklamaya özen gösteriyor, yakın çevresine çok az kişinin dahil olmasına izin veriyordu. En yakın çalışma arkadaşı olan Clyde Tolson, aynı zamanda sürekli kendisine eşlik ederdi. Hoover’ın belki de en kişisel fikirlerini görmüş olan sekreteri Helen Gandy, sonuna kadar… ve sonrasında patronuna sadık kaldı. Hoover’ı terk eden tek kişi, ona bir esin ve vicdan kaynağı olan, sevgisini ve takdirini kazanmak isteyen oğlunu ölümüyle gerçek anlamda yıkan annesi oldu.

Olaylara bizzat Hoover’ın gözünden bakan “J. Edgar,” ömrünü adadığı kendine has adalet anlayışı uğruna doğruyu sonuna kadar savunan ve gerçeği kolayca çarpıtabilen, gücün karanlık tarafının cazibesine kapılan bir adamın yaşamını ve ilişkilerini anlatıyor.

Oscar® sahibi Clint Eastwood (“Million Dollar Baby / Milyonluk Bebek,” “Unforgiven / Affedilmeyen”) filmi Oscar® ödüllü senarist Dustin Lance Black’in (“Milk”) yazdığı senaryoyu temel alarak yönetti.
Akademi Ödülü® adayı Leonardo DiCaprio (“Inception/Başlangıç,” “The Aviator”) başrolü üstleniyor. “J. Edgar”da ayrıca Akademi Ödülü® adayı Naomi Watts (“21 Grams/21 Gram”) Hoover’ın sekreteri Helen Gandy; Armie Hammer (“The Social Network/Sosyal Ağ”) Hoover’ın himayesindeki Clyde Tolson; Josh Lucas (“The Lincoln Lawyer”) oğlunun kaçırılması vakası halkın F.B.I’a bakışının değişmesine neden olan efsanevi havacı Charles Lindberg; Oscar® ödüllü Judi Dench (“Shakespeare in Love/Aşık Shakespeare”) ise Hoover’ın aşırı korumacı annesi, Annie Hoover rollerinde yer alıyorlar.

“J. Edgar”ın yapımcılığını üstlenen isimlerse Eastwood, Oscar® ödüllü Brian Grazer (“A Beautiful Mind/Akıl Oyunları,” “Frost/Nixon”) ve Oscar® adayı Robert Lorenz (“Letters from Iwo Jima/Ivo Jima’dan Mektuplar,” “Mystic River/Gizemli Nehir”), Tim Moore ve Erica Huggins filmde yürütücü yapımcı olarak görev alıyor.

Kamera arkasında ise Eastwood’un uzun süredir birlikte çalıştığı isimler var: Görüntü yönetmeni Tom Stern, prodüksiyon tasarımcısı James J. Murakami, editörler Joel Cox ve Gary D. Roach, kıyafet tasarımcısı Deborah Hopper. Filmin müziğini Eastwood hazırladı.

Bir Warner Bros. Pictures yapımı olan “J. Edgar”ın prodüksiyonu, Imagine Entertainment ve Malpaso isimleri altında gerçekleştirildi. Filmin dünya çapında dağıtımı, bir Warner Bros. Entertainment Şirketi olan Warner Bros. Pictures tarafından yapılacak.

J. Edgar Fotoğrafları

J. Edgar Fragmanı

J. Edgar Afişi

sputnik yazdı

Yorumlar

  1. Ercan -

    Leonardo DiCaprio varsa bende varım. 🙂

Yorum Alanı