Anasayfa » Kültür Sanat » İstanbul Modern: Modern Sanat Müzesi


Sanat, müze gibi kavramları gördüğünüz an belki de bu yazıyı okumadan geçmek isteyebilirsiniz. Bence yazının geri kalanını okumadan karar vermeyin.

İstanbul Modern’i belki daha önce bir yerlerde ya da birileri tarafından duymuş olabilirsiniz. Ya da hiç duymamışsınızdır. Önemli değil. Bu yazıyla ben mümkün olduğunca sizi aydınlatmaya çalışacağım. İstanbul Modern’den bahsetmeden önce birkaç kavram üzerinde durursak belki müzenin amacını daha iyi anlayabilirsiniz.

İlk insanlardan beri sanat, farklı dallarda sürekli içimizde yaşamış, bizimle birlikte gelişmiş ve pek çok değişime uğramıştır. Bu sebeple de farklı zamanlarda farklı isimler almıştır. Geçmişten günümüze sanat adına değişmeyen bir şey varsa o da “modern sanat” söylemidir. Çünkü modern sanat yaşadığımız dönem içinde mevcut olan sanat akımlarına, türlerine verilen genel addır. Peki, günümüzde modern sanat dediğimizde aklımıza neler gelmeli derseniz işte ona da en iyi yanıtı İstanbul Modern’in düzenlediği sergiler, etkinlikler, söyleşiler, film günleri ve daha niceleri vermektedir.

İstanbul Modern, modern sanatı düzenlediği pek çok faaliyetle, 7’den 70’e, toplumun her kesiminden biz halkımıza sevdirebilmek, bizleri modern sanatla buluşturmak adına, 2004 yılında Tophanede kurulmuştur. Avrupa’dan, Amerika’dan ve Türkiye’den yaptığı çalışmalardan dolayı pek çok ödül almıştır. Ayrıca müze bizlere sadece modern sanatla tanışmayı sağlamamakta, aynı zamanda genç modern, atölye modern vb. isimli projelerle en küçük bireyden en büyük bireye modern sanatı bizzat icra etme imkânı da sunmaktadır.

İşte bu sebeple siz sevgili sinetif.com takipçilerinin bu müzeden haberdar olmanızı gönülden istedim. Ve yine düzenli olarak İstanbul Modern de gerçekleşen etkinliklerden bundan sonraki yazılarımda kesinlikle bahsedeceğim. Saygılarımla…

İstanbul Modern: Modern Sanat Müzesi

marjin yazdı

Benzer Yazılar

  • Bu yazıya ait herhangi bir benzer yazı bulunamamıştır!

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı