Anasayfa » İzlenim » If2: İstanbul’dan Canlı Tüm Dünyada Aynı Anda 15 Şehirde 3000 İzleyici

!f İstanbul bu yıl yalnızca İstanbul ve Ankara’da değildi, festival 15 kentteki sinemaseverleri örgütledi ve yeni bir sinema ağı kurarak sessiz sedasız bir devrime imza attı. Dijital teknoloji sayesinde, filmlerin daha önce gidemedikleri yerlerde gösterilmelerini sağlayacak yeni bir dağıtım modeli kuruldu.

Dünyada ilk defa, festivalin 5 en gözde filmi Fas’tan Anadolu’ya, Kıbrıs’tan Filistin’e kadar geniş bir coğrafyada İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı katkılarıyla gerçekleşen “!f ²: Istanbul’dan Canlı” projesi ile 15 şehirde 3000’den fazla izleyiciye ulaştı. Sadece Batman’da 500’ün üzerinde bilet satışının gerçekleşti. Her şehirde, o şehrin en hareketli kültür sanat gruplarıyla ortaklıklar kuruldu. Gösterimler için gerektiğinde her şehir kendi koalisyonlarını hayata geçirdi: Samsun’da Toplum Gönüllüleri Vakfı, İğne Deliği Gençlik Merkezi ve Atakum Belediyesi ile, Van’da Van Kadın Derneği, Eğitim Sen ile, Çanakkale’de ise ÇABİSAK ve Bir Sivil Girişim Kara birleştiler.

Gösterimler için ABD kökenli The Auteurs sinema sitesinin altyapısı kullanılarak filmlerin internet üzerinden dijital olarak gosterilebilmesi sağlandı ve filmler her lokasyonda farkli boyuttaki salonlarda ve perdelerde izlendi.

!f ² gösterimlerinin yapıldığı kentlerin yalnızca beşinde kurulu sinema düzeni vardı. Geri kalan kentlerde ortaklar kendi aralarında koalisyonlar kurarak, gerekli sistemleri bir araya getirerek, yeri geldiğinde perde yerine salonun duvarını gösterime uygun hale getirerek !f salonları kurdular. Gosterimler icin kimi sehirde sinema salonu, kimi sehirde genclik merkezi, kimi sehirde ise mimarlik ofisi kullanildi. Film gösterimleri sonrasında yönetmenlerle yapılan soru-cevap seansları tüm şehirlerde web sitemizden canli olarak izlenebildi ve tüm katılımcı mekanlardan izleyiciler yönetmenlere sorular sorabildi.

“!f ²: İstanbul’dan Canlı” için Kim Ne Dedi?

Alanya Sinematek Derneği Başkanı Zeynep Özbek

“Bizler 1994 yılından itibaren burada mevcut olan boşluğu doldurmak için çabalayan bir avuç sinema sevdalısıyız. 8 senedir izleyiciler üzerinde yaratmaya çalıştığımız bağımlılığı, sinemaya saygıyı ve doluluğu sizin bizlere kazandırdığınız !f ² projenizle elde edebildik. Bu, Alanya gibi küçük ve sanattan önce turizm ve paranın girdiği bir yer için inanın “büyük bir başarı”. 154 dakikalık filmde verdiğimiz 10 dakika arada bile seyircimiz dışarıya çıkmayıp, koltuğuna çakılmış ve filmin başlamasını sabırsızlıkla beklemiştir.”

Kıbrıs Sidestreets // Anber Onar

“Seçilmiş filmlerin bütünsel farklılıklarından ve görsel olarak yakalanan kaliteden izleyicinin oldukca mutlu olmasının yanında, izleyicimiz Kıbrıs’ta böyle bir oluşumun yansımasından oldukça mutlu oldu. İzleyicilerin çoğunluğunu Kıbrıs vatandaşları oluşturmuşsa da, Almanya, İtalya, İngiltere, Avusturya, ABD ve Kıbrıs Rum Kesiminden de katılım gerçekleşti. Kıbrıs’ın bir ada olması bizi zaten izole etmektedir. Ancak bu bütünün bir parçası olmak her haliyle enteresan, her hali ile heyecanlı, düşündürücü ve yeni bir deneyimdi.”

Antakya Saklı Ev Kültür Cafe// Sinan Seyfettinoğlu

“Gösterimler sonrası katılımcılarla yaptığımız değerlendirmede; “İnsanların ülkeler, ülkerin de insanlar gibi; aslında göründüğü gibi olmadığına dair bir sonuca vardık. Antakya bu etkinliği sevdi, devamını sorguluyor.”

Sinema Tarihinde Bir İlk Gerçekleşti!

Gösterimler sırasında şehirlerden gelen heyecanlı telefonlar, gösterimlerin neredeyse dolu salonlarda büyük bir heyecanla gerçekleştiğinin habercisi oldu. Etkinlik kapsamında gösterilen 5 filmin ardından gerçekleşen soru/cevap bölümleri ve son olarak uluslararası katılımcılarla gerçekleşen ve internet üzerinden çift dilde izlenebilen konferans büyük ilgi gördü. İstanbul’a kilometrelerce uzakta yaşayan sinemaseverler akıllarına gelen tüm soruları festival konuklarına dijital ortamda canlı olarak sordular.

!f İstanbul böylece sessiz sedasız sinema tarihinde bir ilke imzasını atmış olmanın mutluluğunu yaşıyor.

!f² İçin Sınır ve Sınırsızlık Temalı Filmler: Değişen coğrafyalara dair, yeni kabileler için sinema.

!f² için seçilen 5 film, !f İstanbul’un son iki gününde, yani 20-21 Şubat tarihlerinde, İstanbul’da festival kapsamında gösterilirken dijital bağlantı ile eş zamanlı olarak diğer şehirlerde de gösterildi. Oscar adaylığı bulunan Yeraltı Peygamberi, Aptallar Çağı, kendi ülkesinde filmleri yasaklanan yönetmen Bahman Ghobadi’den Kimsenin İran Kedilerinden Haberi Yok, Hisham Zaman’dan Bawke + Kış Ülkesi ve ödüllü Çinli, yazar Xiaolu Guo’dan O, Bir Çinli filmleri iki gün boyunca aralarında Tanca, Ramallah, Gümrü, Lefkoşa, Diyarbakır ve Van’ın da bulunduğu toplam 15 şehirde dijital ortamda eş zamanlı olarak gösterildi. !f ² için oluşturulan bu özel seçki, günümüzün coğrafyalarına, değişen haritalara ve iklimlere, yeni teknolojiler sayesinde yaşadığımız farklı birliktelik biçimlerine ve güç dengelerine dair sözleri olan filmlerden arasından oluşuyor.

castiel yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı