Anasayfa » Etkinlik » If İstanbul’da Canlı Sinema: 4 Bölümde Ütopya


Dünyada yeni yeni gelişen “Canlı Sinema” Türkiye’de ilk defa If İstanbul’da izlenecek. “Canlı Sinema” konseptini ilk uygulayanlardan 4 Bölümde Ütopya (Utopia in 4 Movements) belgeselinin yönetmeni Sam Green, görüntüleri seyircilerin önünde ve müzisyenler eşliğinde film haline getiriyor, imge ve sözlerle canlı bir performans yaratıyor. Film, ütopya hakkında olduğu kadar, imgeleri, fikirleri ve performansı bir araya örme biçimiyle ütopya hayalini canlı kılmaya çalışıyor. Sinemanın geleceğiyle, ütopyaların geçmişi ve bugününe bakıyoruz.

Efsanevi Yönetmen Alejandro Jodorowsky İstanbul’da!
20 Subat Pazar gecesi çok özel bir konuğa ve Türkiye’de ilk defa gösterilecek kült film Santa Sangre’ye ev sahipliği yapıyoruz. Bu sene restore edilen 1989 yapımı Santa Sangre’nin gösterimi sonrası yönetmeni Alejandro Jodorowsky !f izleyicilerinin sorularını yanıtlayacak. El Topo ve The Holy Mountain gibi kült filmlerin Şili asıllı yönetmeni Alejandro Jodorowsky ayrıca ruh, tarot ve şaman terapi gelenekleri gibi alanlarda dünyanın takip ettiği bir bilge. Paris’te yaptığı konuşmaları dinlemek için yüzlerce insanın kuyrukta beklediği yönetmen 22 Şubat Salı gecesi İstanbul’da özel bir konuşma yapacak. Şimdiden takvime yazılmalık!

Canlı Sinema! Utopia in 4 Movements (4 Bölümde Ütopya)
Dünyada yeni yeni gelişen ‘canlı’ sinemayı Türkiye’de ilk defa izleyeceğiz. Peki nedir bu ‘canlı’ sinema? Konsepti ilk uygulayanlardan Utopia in 4 Movements (4 Bölümde Ütopya) belgeselinin tanınan yönetmeni Sam Green görüntüleri seyircilerin önünde ve müzisyenler eşliğinde film haline getiriyor, imgelerle ve sözlerle canlı bir performans yaratıyor. Film, içerik olarak ütopya hakkında olduğu kadar, imgeleri, fikirleri ve performansı bir araya örme biçimiyle ütopya hayalini canlı kılmaya çalışıyor. Kısaca, sinemanın geleceğine bakarken, ütopyaların geçmişine ve bugününe bakıyoruz. Tam !f’lik!

Muhafazakârlıklarımızı Konuşsak?
Ama önce izlesek. Bu yılki festivali programlarken, konu, sık sık muhafazakârlıklardan açıldı. Milliyetçilik, köktencilik, ırkçılık… Ötekileştirmeden nasıl anlayabiliriz, nasıl konuşabiliriz, biz hiç mi muhafazakâr değiliz, diyorduk ki, kapımız çalındı. Deniz Buga ve Gürcan Keltek, muhafazakârlığı anlamaya çalıştığımız filmler yapalım istiyoruz dediler. Kişisel algılarımızı ortaya koyduğumuz, alan açtığımız, formatta kısıtlama kabul etmediğimiz, birbirimizi alternatif diller yaratmaya teşvik ettiğimiz geçici bir grup olalım, dediler.

Filmleri Emre Akay, Selda Asal, Deniz Buga, extramücadele, Gürcan Keltek, Fatih Kızılgök, Yoel Meranda, Zeyno Pekünlü ve Ali Taptık çektiler. İzleyelim, konuşalım, diyoruz.

sputnik yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı