Anasayfa » Dizi » How I Met Your Mother, Barney Stinson’in Ofisindeki Posterler: Gerçek Hikaye


How I Met Your Mother fanları size başka bir haberim var bugün. Barney’nin ofisindeki ‘motivasyon posterlerini hepiniz görmüşsünüzdür, bunlar hakkında epey bir spekülasyon vardı. Bir hafta önce bununla ilgili bir soru almıştım. Durumun popülaritesini de göz önünde bulundurunca bende araştırmamı yaptım ve öğrendiklerimi sizinle paylaşmanın zamanının geldiğine inanıyorum (4. sezon gelipte duvar değişmeden önce tabii). Yani bu yazı 3. sezonun sonuna kadar geçerli sonra bu yazı bir anlam ifade etmeyecektir. O yüzden yorum yazmayı unutmayın.

Sizin de gördüğünüz gibi bu basit bir soru değil. Öncellikle posterlerin hepsini tek bir karenin içinde aynı zamanda hiç göremedik ki görsek bile posterdeki yazılardan sadece birkaçı seçilebiliniyor. Geri kalanı görmek, okuyabilmek neredeyse imkânsız. Başka bir problem ise posterler her sezon değiştiriliyor. Benim daha önce yazdığım ‘Awesomeness Poster’ yazısını bazılarınız hatırlamış olabilir, kısaca şunlardan bahsetmiştim:

Sonunda… Kendimi bir komplo teorisi kurma ihtiyacında hissediyorum. Kesin olarak bildiğimiz tek şey Awesomeness Posteri (Müthişlik Posteri)’nden How I Met Your Mother dizisinin ilk olarak birinci sezonun 17. (Life Among the Gorillas – Gorillerin Arasında Yaşam) bölümünde bahsedilmişti ve konusu açıldığında Barney’nin ofisindeki masasının arkasındaki duvarın sol köşesinde olduğunu görmüştük ama posterler ‘ekranda’ 3. Sezonun birinci (Wait For It – Bekle Geliyor) (Tamam beklemeyi bırak çünkü bölümün asıl adı buydu) bölümünde görmüştük. Gördüğümüzde de posterler Barney’nin ofisinde, masasının tam arkasındaki duvarda asılıydı. Yani biraz sağa kaydırılmışlar değil mi? Yanlış.

Burada bir kaç şeyi anlatmama izin verin. İlk olarak posterler aslında Barney’nin işaret ettiği işaret ettiği alanda değiller, masasının arkasında F-16 jeti ile ilgili hiç bir poster yok ayrıca 3. Sezonda hiç bir zaman ‘Awesomeness(Müthişlik)’ kelimesini tamamlayacak yeterli sayıda harf görmedik. Tabi ki Barney’nin solunda kalan duvarda kesinlikle olamaz çünkü orada gördüğümüz tek şey kocaman bir pencere serisi…..

Ve iddiamı kanıtlamak için 3. sezondan bir kaç görüntü daha ama durun kendimi asıyorum şu an. How I Met Your Mother’da Barney’nin 1. Sezondaki ofis duvarıyla başlayalım. Böylece belki sizde kendi posterlerinizi yapmaya karar verebilirsiniz. Umarım bu yardımcı olur.

1. Sezon:

1. sezon boyunca 12 tane motivasyon posteri gördük. Bunlardan 10 tanesi Barney’nin masasının arkasında 2 tanesi de yanındaki kapının üzerinde asılıydı. Odasının yapısına bakıldığında daha fazla poster olduğunu sanmıyorum ama tabi ki ben mimar değilim o yüzden de garantisi yok ama buradan öyle gözüküyor. Daha önce de bahsettiğim gibi, Barney’nin 1. Sezonda ‘Awesomeness Posteri’ olduğunu söylemesine rağmen ben duvarda göremedim ‘orijinal 12’ bu sefer doğru sayılmaz. Bazıları çoktan satıldı ve bazıları da HIMYM kadrosu tarafından o yüzden her şeyi bulamadım ama bunu bu konu üzerinde yapılmış en güçlü araştırmalardan biri olarak bulabilirsiniz. Bu yazı yüzlerce resmi, web sitesini, posterleri içeren uzun saatler suren bir araştırmaya dayanmaktadır. O yüzden siz okurken keyfini çıkarın…

1. Courage (Cesaret): “Gerçek harikalık sen test edildiğinde gelir.” Theodore Roosevelt.

Bu diğerlerine göre bulması daha kolay bir tanesiydi. Eğer dikkat ettiğiyseniz üzerinde itfaiyecilerin olduğu cesaret posterini Barney’nin masasının arkasında en yukarıda solda durduğunu görmüşsünüzdür.

2. Challenge (Meydan okuma): “Ya bir yol buluruz ya da bir yol yaratırız.”

Kendiniz yapın demek komik olacak ama bu herhalde biri tarafından yapıldı çünkü hiçbir yerde üzerinde bir kaya tırmanışı olan bir poster göremedim, motivasyon sitelerinde bile yok. Hatta posterde kullanılan fotoğrafı da hiçbir yerde bulamadım. Size posterin ne anlama geldiğini anlatabilirim ama dediğim gibi bu benden öğrenebileceğiniz tek şey olabilir. Eğer ileride bulabilirsem yazıyı güncelleyeceğim.

Eğer kendininkileri yapmak istiyorsanız aşağıdaki fotoğraflar ise yarayabilir: The Climber 3 (Tırmanıcı 3), Leading (Liderlik), Freeclimbing (Serbest Tırmanış), Rockclimber (Kaya Tırmanışı).

3. Oppotunity (Fırsat): “Şansın varken kullanmadığın fırsatların 100%’unu kaçıracaksın.”

Küçük bir basketbol motivasyon posteri. Cesaret posterine yakın ama daha büyük boyutlarda. Cesaret posterinde olduğunu gibi bu posteri de allposters’de bulabilirsiniz. Söylemeliyim ki şu an bu poster devamlı olarak gelmiyor o sebeple bitmiş olabilir ama yakında yeniden ekleyebilirler. O zamana kadar amazon’dan sipariş vermeyi deneyin. Opportunity Motivational Poster.

4. Team work (Takım çalışması): “Tüm ekip onların en zayıf halkaları kadar güçlüdür.”

Gene bir başka el yapımı poster. Kullanılan resim iStockphoto’da bulunabilir ama poster sadece dizi için yapıldı ve online olarak bildiğim kadarıyla başka bir yerde yok.

5. Perseverance (Azim): “Devamlı çabalamak, içinde bulunan potansiyelin kilidini açmak için anahtardır.” Sir Winston Churchill

Bir kaç kişi bir kayığın içindeler. Barney Stinson için huzurlu bir poster ama ben kimim ki onu yargılayacağım. Bunu da allposters’de bulabilirsiniz.

6. Perfection (Mükemmellik) “Eğer sadece kazanman yeterli gelmiyorsa, diğer herkes kaybetmeli.”

Bence bu ofisteki en iyi poster ama maalesef bunu da bulunamayanlar kategorisine ekleyeceksiniz. Her yeri aradım taradım, bir suru siteler hiçbir yerde yok. Uçaklar Blue Angel Uçuş takiminin uçaklarına, Boing F/A – 18 Hornets tipine benziyor ve onların tabi ki milyonlarca resmi var. Bu resimdeki fotonun iStock’taki adı formation flying (eğer kendi posterini yapmak isteyen varsa) ve baktıklarım arasında Barney’nin ofisinde durana en çok benzeyen bu. Eğer siz yapacaksanız bunları da kullanabilirsiniz; fighter jets, hornet shockwave ve airplanes in formation. Eğer aramızda daha farklı fikirleri olan varsa sizinde yaptıklarınızı görmeyi çok isterim. Aşağıya yorum olarak ekleyebilir ya da bize email atabilirsiniz.

7. Lead With Vision (Önsezilerinle Yönet)

iStock’ta fotoğrafı var. Eğer ben kendiminkini yapacak olsaydım ben Into the Sunset fotoğrafını kullanırdım. Kendine güveni anlatıyor bence, hani insanin içine sinmez ya bazen bazı şeyler iste önemli kararlar verirken kendi sesine kulak vermeyi öğütlüyor.
Şimdi bu poster üstünde benimle bir iki dakika daha sabredin. Çünkü fark ettiğim kadarıyla bunun ayrı bir karakteristiği var. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz. Posterin verdiği öğüdün altında bu sefer beyaz kalın bir çizgi yer almış. Simdi bunu kimin tasarladığını ya da bir markanın tasarımını mı aldıklarını bilmiyorum ama yeni posterlerde de böyle bir karakteristik görülmeye başladı. Yine de internette olduğunu sanmıyorum çünkü gerçektende olabilecek her yere baktım. Eğer isterseniz biraz sabredin yakında buda siteye düşer.

8. Conformity (Uyum) “Aslında farklı olan dışlanmış, soğukta bırakılmış olan değil midir?”

Bence bu penguenli olan poster biraz baştan savma yani daha iyi yapılabilirdi diye düşünüyorum. Bunu ilk olarak Sezon 1’de “Life Among the Gorillaz (Goriller arasında hayat)” bölümünde görmüştük. Stock resmini bulamıyorum ama insanlar bu komik versiyonunu beğenmişe benziyorlar.

9. Strength (Güç) – “Aklın algılayabildiği aynı zamanda yapabileceğidir.”

Tamam, içinde makale sütunları olduğunu biliyorum (Hatta Ted’in ilk Gökdelen’ine benziyor) ama onları tam olarak bulamıyorum. Classical Columns ve Pillars benziyor ama eğer çok detaycıysanız tabi ki onların aynı olmadığını hemen anlayacaksınız. Bunda da kendinizinkini yapmak daha mantıklı olacaktır. Eğer daha farklı bir özlü söze ihtiyacınız olursa “Herkes pes edebilir, hatta dünyadaki yapması en kolay şeylerden biridir ama böyle zamanlarda eğer siz her şeyi bir arada tutabiliyorsanız, işte gerçek güç budur.” Bunun dışında görünene göre Barney’nin jetlere karşı kuvvetli bir ilgisi olduğundan isterseniz buradaki posteri de kullanabilirsiniz Strenght poster.

10. “the mystery poster…” (Gizemli Poster)

Buna ne kadar gizemli poster dense de bence “Teamwork (takım çalışması)” posterinin ikinci bir versiyonu. Resimde paraşütle atlayanlar, havada yuvarlak oluşturmuş, el ele tutuşuyorlar (ne kadar hoş) ve poster ise “Yan yana gelmek sadece başlangıç. Bir arada tutmak bir süreç. Beraber çalışmak ise bir başarı. Henry Ford.” Ee bizim zaten bir takım çalışması posterimiz olduğundan, bu posterin de neden şarap raflarının arkasında saklı olduğunu kısaca açıklıyordur. Bu iki posteri karsılaştırın ve beni fikirlerinizden haberdar edin lütfen.

Kapının oradaki posterler:

11. Determination (Kararlılık) “Hayal edebildiğin kadar yukarılara tırman.”
Anonim bir kişi tarafından söylenmiş bu özlü söz benim oldukça hoşuma gitti açıkçası, eğer siz de beğendiyseniz determination poster. Posterin üzerinde de bir dağın en uç tepesine tırmanmış bir dağcı, ellerini başarıdan açmış kendini kutlarken görülüyor. Gene bu posterde özlü sözün yer aldığı yerin tam üstünde bir beyaz bar görüyoruz. Bu da tabi ki elimizde olan görüntülerden okumasını çok daha zor hale getiriyor.

12. Focus (Odak)
Hala posterde ne söylediğine dair hiçbir fikrim yok. Okuması imkânsız. İşte burada bir bisikletçinin bisikletini sürerken ki siyah beyaz bir fotoğrafı var. Gariptir ki resimde doğru dürüst bir odak yok. Ama stockphoto’dan bu odak posterinin aynisi buldum focus poster. Maalesef bu da bisikletçi yerine bir kaykaycı kullanmış. Belki bu size daha iyi ifade eder çünkü şahsen ben Barney’nin pek kaykay kayan tiplerden olduğunu düşünmüyorum.

2. Sezon

İkinci sezonda birincisinden farklı hiçbir şey yok. Belki bir tek “World’s Greatest Couple (Dünya’nın En Harika Cifti) isterseniz yazının başlarına bakabilirsiniz. Onun dışında okumaya devam!

3. Sezon

Birinci bölüm “Wait For It” (Bekle Geliyor)’da ilk görünür Awesomeness (Mükemmellik) Posteri olduğunu fark ediyorsunuz. Barney’nin tam arkasında ve “Challenge” ile “Teamwork” posterlerinin arasında yer alıyor. Bu sezonda da eksik olan “Perfection” posteri. 3. sezonunun sonlarına doğru “Awesomeness” posteri ile “Teamwork” posteri yer değiştiriyor ama “Perfection” posteri hala kayıp ama bu aslında iyi haber çünkü 3. sezonun sonunda arkada duran o küçük duvara da posterler ekleniyor ve toplam poster sayısı 15’e çıkıyor.

13. Awesomeness (Mükemmellik) “Ne zaman üzgün hissetsem, o an üzgün olmayı bırakıp, mükemmel olmaya başlarım. Gerçek Hikâye. Barney Stinson”

Bu posterlerin en meşhuru, herkesin en çok hakkında öğrenmek istediği ve en çok sahip olmak istenilenlerden biri. Eğere bu güne kadar hakkında hiçbir şey duymadıysan lütfen bir göz at zaten sonrasında geri kalan her şeyi öğrenmek için kendini parçalayacaksın Awesomeness posteri.

14. Greatness (Büyüklük)

Gariptir ki çekilen bütün bölümleri inceledim hiçbir bölümde bir resim gözükmüyor ve altındaki yazı da görünmeyecek kadar bulanık. Burada bulacağınız şey Greatness Posterine bulabildiğim en yakın şey. Tabi Barney’de olan yatay, dikey değil ama kısmetimiz buymuş ne yapalım.

15. Discovery (Keşif)

Yine tam özlü sözün üstüne beyaz bir barla karşı karşıyayız ve gene okumayı imkânsız hale getirmiş. Benim bir tahminim var gerçi, bence “Bunu okuyamazsın iste, ehhehe” diyor. Poster’deki fotoğrafı da Stockphoto’da bulabileceğimi zannetmiştim ama ondan yana da şansım yaver gitmedi. Artik Stockphoto’daki resimleri incelemekten bayılacağım.

Biliyorum bu liste tam olarak bitmiş değil. Kimi posterlerin nereden alınabilineceğini veya nasıl yapılabilineceğini keşfetmiş değilim. Eğer sizlerde bu listeyi tamamlayacak bir şeylerle karşı karşıya gelirseniz lütfen yorum yazın. Sizler neye karar verdiniz, kendinizinkini yapmaya başladınız mı? Eğer öyleyse onları görmek gerçekten çok isterim. Lütfen sitenin iletişim bölümünden bana mail atmayı unutmayın.

Teşekkürler ve Harika Olun!

Eda Acar yazdı

Yorumlar

  1. Üç Nokta -

    “Vaov” diyor. Ustanın önünde saygıyla eğiliyorum. 🙂 Bu nasıl bir araştırmadır böyle… 720p formatındaki bölümleri inceleyebilirsiniz bakmadıysanız (muhtemelen bakmışsınızdır) yazılar daha bir net olabilir.

Yorum Alanı