Anasayfa » Dizi » Extras Tanıtımı
21 Haziran 2009

Televizyon tarihinin gelmiş geçmiş, kusura bakmayın ama tartışmasız en komik dizisi olan “Seinfeld” ’ın Jerry Seinfeld ile birlikte yaratıcısı olan Larry David’in bile bir röportajında “keşke ben düşünmüş olsaydım” dediği bir ingiliz sitcomu Extras. Larry David gibi bir beynin “Curb Your Enthusiasm” ile farklı bir boyut getirdiği sitcom tarzını The Office ‘i yaratarak sinir bozucu bir espri anlayışı ile tamamen doğallığa taşıyan Ricky Gervais‘in 2005 yılında temelini attığı Extras kabaca iki extranın yani figuranın film setlerinden televizyona uzanan hikâyelerini 2 sezonda toplamda 12 bölüm + 1 özel final bölümüyle bize anlatmış olan ve BBC’de başladığı hayatına 2007 yılında Amerika’nın en kaliteli kanallarından biri olan HBO’da veda eden, izlerken gülmekten düştüğünüz yerleri kıvranırken silmenizi sağlayan bir başyapıt kesinlikle.

Dizinin en büyük özelliği ise her bölümde çok büyük bir ünlü konuk oyuncuya yer veriyor olması. Bu isimler arasında Ben Stiller, Kate Winslet, Samuel L. Jackson, Patrick Stewart, Orlando Bloom, David Bowie, Chris Martin gibi isimler yer alıyor ve bu isimler bizzat kendilerini oynuyolar. Tabiki Ricky Gervais’in onların karakterlerine eklediği özelliklerle. Misal Ben Stiller egosu tavan yapmış bir karakterle, Orlando Bloom Johnny Depp kompleksine sahip yanıyla, Chris Martin yardım kampanyalarına katılmasının arkasındaki amacının Coldplay’in reklamını yapmak olduğu bir karakterle karşımıza çıkıyor. Bazı bölümlerin temel konusu bu isimlere dayanmıyor ve az görünüyorlar ama yinede onların olduğu kısımlar dizinin en renkli sahneleri oluyor. Özellikle son bölümde dünyada bir çok insan için en büyük oyuncu olarak kabul edilen Robert De Niro’nun ufak bir rolle katılımıyla konuk oyuncu kavramı zirve noktasına varıyor.

Ricky Gervais ‘in oynadığı figuran Andy Millman, Ashley Jenhsen’ın oynadığı Andy’nin en yakın arkadaşı figuran Maggie Jacobs ve sitcomların vazgeçilmezi olan “arıza adam” karakteri ile Stephen Merchant’ın oynadığı Andy’nin menajeri Darren Lamb dizinin ana karakterleri olarak her bölümde boy gösteriyorlar. Özellikle Darren Lamb karakteri gerçekten müthiş. Süper derecede sinir bozucu, rahatsız edici olmasının yanında aynı zamanda acınası karakteriyle menajerlik gibi bir iş yapmaya çalışıyor. Darren’ın o ufacık ofisinde Andy’nin sakinliğini koruyarak ona katlandığı sahneler her zaman benim en çok güldüğüm sahnelerdi. Maggie Jacobs ise aptallığın saflıkla buluştuğu noktada, özellikle kırdığı potlarla ve hep bir külkedisi olma hayaliyle kendi dünyasında yaşayan; gösterişsiz ve iyi niyetli figuran karakteri ile Andy’nin en yakın arkadaşı rolünde gerçekten çok başarılı bir permormansa imza atıyor. Bu rolle birçok adaylık ve ödül toplamış durumda zaten.

Ve Andy Millman.. Zaman zaman düşüncesiz, riyakar, yalancı ama oldukça zeki ve her zaman sakin. Ve en büyük özelliği; bahtsız. Kendisinin başına gelenler pişmiş tavuğun başına kesinlikle gelmeyen ve gelmeyecek şeyler. Genelde etrafındaki insanlar yüzünden yaptığı ya da yapmaya çalıştığı her işte terslikler peşini bırakmıyor. Tüm sakinliğine rağmen işlerin istemediği gibi geliştiği noktalarda lafını esirgemeyen biri. Köprüyü geçerken çaresiz bir şekilde ayı arkadaşa dayı demek gibi bir özelliğiniz yoksa tv dünyasında başarı imkansız gibi bir düşünceye sahip ama özellikle 2. sezonda kendi tv şovu “When the Whistle Blows” ‘un BBC tarafından mahvedilmesine gönülsüzce izin vermesinin ve yayınlanmaya başlamasının ardından bu düşüncesinin ne kadar yanlış olduğunu anlıyor. Ben Stiller’a verdiği ayarlar, Patrick Stewert karşısındaki tavırları, Samuel L. Jackson’la muhabbeti esnasındaki tavırları, Daniel Radcliffe’li bölümde setteki cüceyle kavgası ve özellikle David Bowie’nin kendisi için bir klüpte yaptığı doğaçlama beste karşısındaki zoraki tepkisizliği ile bendenizi 16 yerimden yarmış bulunmaktadır. Bir de kendisinin en büyük rakibi olan figuran Greg’le aralarında bulunan gizli yarış ve bu yarışta her zaman kaybeden olması dizide Andy’nin en çaresiz anlarınından bazılarını resmediyor. Ricky Gervais’in Andy karaktreri ile bir Emmy ödülü kazandığını da eklemeden geçmeyelim.

Düşüncesiz, umursamaz, sinir bozucu karakterler, bahtsızlığın sınırlarını zorlayan olaylar, film içinde film parodileri ve doğallık gibi dizinin genelinde etkisini hissettiğimiz Larry David tarzı komedi ve Seinfeld havası müthiş beyin Ricky Gervais tarafından İngiliz tarzı dramla kusursuz bir şekilde birleştirilmiş durumda. Seinfeld, The Office ve Curb Your Enthusiasm en sevdiğiniz sitcomlar arasındaysa ve eşsiz İngiliz espri anlayışını sevenlerdensiniz 2008 yılında geçte olsa Altın Küre’yi almış bu diziyi kesinlikle izlemelisiniz.

“Are you having a laugh !?”

Extras Tanıtım Videosu

pozan yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı