Inception etiketindeki yazılar gösterilmektedir.


2011 yılı MTV Sinema Ödüllerini kazananlar 5 Haziran’da belli oldu: En iyi film ödülünü Alacakaranlık serisinin Tutulma filmi alırken, bu filmin başrol oyuncuları Robert Pattionson ve Kristen Stewart da en iyi erken ve kadın oyuncu ödüllerini paylaştı.


83. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. The King’s Speech En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini alarak geceye damgasını vururken, Natalie Portman da beklendiği gibi En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı. Süprizlerle dolu bu gecenin görüntülerini ve kazananların tam listesi için haberin devamına bakınız.


İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. King’s Speech (Zoraki Kral) Bafta’ya bu yıl damga vuran film oldu.


Bu yıl altmış sekizincisi düzenlenen Altın Küre (Golden Globe) ödülleri dün yapılan törenle sahiplerini buldu. Favori film olarak gösterilen The Social Network (Sosyal Ağ) filmi ödülleri toplarken, Natalie Portman da beklendiği gibi En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.


2010 yılının bitmesine şurada 4-5 gün kalmışken, bir çok yerden 2010 yılına ait istatistikler geliyor. Bunların arasında en çok indirilen korsan filmlerde dahil oldu. Haberin devamında bu senenin en çok indirilen filmlerine bir gözatalım.


16 Ocak 2011‘de sahiplerini bulacak olan 68. Altın Küre Ödülleri‘nin adayları açıklandı. Film kategorisinde Tom Hooper’ın Kral VI. George’u anlattığı ‘The King’s Speech‘ yedi dalda ödüllere aday gösterildi. ‘The King’s Speech’i, altışar dalda adaylıkla Facebook‘un kuruluş hikayesini anlatan ‘The Social Network‘ (Sosyal Ağ) and Mike Wahlberg’ün bir boksorü canlandırdığı ‘The Fighter‘ filmleri takip ediyor. Yılın en çok ilgi gören filmlerinden Christopher Nolan imzalı Inception da drama dalında en iyi film adayları arasında kendine yer bulmayı başardı.


Yazın başında Joseph Gordon-Levitt’in, stüdyo tarafından, gelecek Batman filminde önemli bir role getirildiğini, The Riddler (Bilmececi) karakterini aldığını duymuştuk.


Aylık Sinema Dergisi Altyazı, yeni sezona, ilk filmi Annemi Öldürdüm (J’ai Tué ma Mère) ile büyük gürültü koparan Xavier Dolan’la merhaba diyor. Altyazı’nın vizyon sayfalarında dikkati çeken bir yazı, Başlangıç’ın (Inception) yönetmeni Christopher Nolan’ı mercek altına alıyor ve yönetmenin çıkış filmi Akıl Defteri’nden (Memento), Başlangıç’a dek uzanan tematik bir yönetmen portresi sunuyor. Derginin vizyon ötesi sayfalarında ise 12 Eylül darbesinin Türkiye sineması üzerindeki etkilerini 80 sonrası birçok filmi bir araya getiren inceleyen kapsamlı bir inceleme yer alıyor.


Ünlü sinemacı Christopher Nolan’ın, dünyanın dört bir yanında olduğu kadar, rüyaların mahrem ve sonsuz dünyasında da bir gezinti sunan, özgün bilimkurgu filmi “Başlangıç/Inception” Türkiye gişelerini de fethetti. Üç haftadır ABD gişelerinin ilk sırasında yer alan ve bugüne kadar 193 milyon dolar hasılat elde eden film, ülkemizde vizyona girdiği 30 Temmuz tarihinden itibaren, ilk hafta sonunda 144 bin 306 kişi tarafından izlendi. Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Ken Watanabe, Joseph Gordon-Levitt, Marion Cotillard, Ellen Page, Tom Hardy, Cillian Murphy, Tom Berenger, Dileep Rao ve Michael Caine’in yer aldığı film Türkiye’de 139 kopya ile 277 salonda gösterime girmişti.


Türkiye’de “Başlangıç” ismiyle 30 Temmuz’da izleyiciyle buluşacak olan, son olarak Kara Şövalye ile sinema dünyasında başarı yakalamış yönetmen Christopher Nolan’ın başarılı filmi Inception’ı; dün akşam, Belçika’da vizyona girişinin üçüncü gününde izledim.

 1 2 İleri