Anasayfa » Biyografi » Emre Aydın Biyografisi
5 Aralık 2008

Emre Aydın, 2 Şubat 1981’de Isparta’da doğdu. İlköğretimini Isparta’da tamamladıktan sonra Antalya Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Ardından Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde öğrenim gördü.

2002 yılında Emre Aydın ve Onur Ela tarafından kurulan 6. Cadde grubuyla “Sing Your Song” isimli müzik yarışmasına katıldı ve 1574 adayı geride bırakarak “Dönersem” isimli şarkıları ile bicinci olup ilk albüm çalışmalarına başladı. Aynı yarışmada maNga 2. olurken, Kafein de 3. sırayı alır. Aynı yıl Universal Müzik tarafından yayınlanan toplama albümde “Dönersen” adlı parçaları yer alır.

Ardından 6 aylık stüdyo çalışması ile “Sabuha” adlı albümlerini çıkartırlar. 11 şarkının yer aldığı albümde, 9 şarkının söz ve müzikleri Emre Aydın’a aittir. 2003 yılında albümün çıkmasından 2 yıl sonra 2005’te 6. Cadde grubu dağılır. Grubun dağılma sebebi Onur Ela‘nın profesyonel müzik hayatını bırakma kararıdır.

6. Cadde grubu dağıldıktan sonra Emre Aydın müzik kariyerine tek devam etme kararı aldı ve solo çalışmalarına başladı. 2006 yılının Ekim ayında albüm çalışmalarını bitiren Emre Aydın, Sony BMG etiketiyle “Afilli Yalnızlık” adlı solo albümünü piyasaya çıkarttı. Albümün ilk klip çalışması albüm ile aynı adı taşıtan “Afilli Yalnızlık” adlı parçasına çekildi. Yon Thomas’ın yönettiği klipte Şebnem Dönmez rol aldı.

“Afilli Yalnızlık” adlı solo albümündeki 10 şarkının 9’unun söz ve müziği kendine ait olan Emre Aydın, Umay Umay’ın “Hareket Vakti Gelince” adlı şarkısını da bu albümde yorumladı. Albümün prodüktörlüğünü Haluk Kurosman üstlenirken, davulda Gripin grubundan İlker Baliç, bas gitarda Manga grubundan Cem Bahtiyar ve gitarda ise Vega grubundan Tuğrul Akyüz eşlik etti. Ardından albümdeki “Kim Dokunduysa Sana Ona git”, “Git”, “Belki Bir Gün Özlersin”, “Bu Kez Anladım” ve son olarak “Dayan Yalnızlığım” adlı şarkılarına klip çekildi. Bu çekilen klipler ile Emre Aydın bir çok müzik listesinde üst sıralara yerleşti.

Emre Aydın – Belki Bir Gün Özlersin

Sanatçı en iyi çıkış, en iyi albüm, en iyi yorumcu gibi bir çok dalda ödül kazandı. Gripin’in kendi adını taşıyan ikinci stüdyo albümüne “Sensiz İstanbul’a Düşmanım” adlı parçasına konuk sanatçı olarak katıldı.

Emre Aydın “Avrupa’nın en iyi sanatçısı” ödülünü kazandı! (06 Kasım 2008)

MTV Avrupa Müzik Ödülleri‘nde Emre Aydın, tüm ülke birincilerini sollayarak birinci olmayı başardı. İngiltere birincisi, dünyaca ünlü şarkıcı Leona Lewis’i bile sollayan Emre Aydın artık Avrupa’nın En İyi Sanatçısı

En iyi Türk sanatçı ödülü’nün sahibi olan Emre Aydın Liverpool’da, Avrupa’nın en büyük müzik ödül töreni olarak kabul edilen “MTV Avrupa Müzik Ödülleri” töreninde, 06 Kasım Perşembe gecesi açıklanan oylama sonucunda “AVRUPA’NIN EN İYİ SANATÇISI” olmayı başardı ve dünyaca ünlü yıldızlar; Beyoncé Knowles, The Killers, Kid Rock, Duffy, Pink, Take That, Tokio Hotel, SugaBabes, Solange Knowles, Grace Jones ile aynı sahneyi paylaşma şansını elde etti…

En İyi Sanatçı’nın kimin olacağını belirlemek için 12 Ekim 2008 tarihinden bugüne tüm dünyadan gelen oylarla MTV Türkiye’nin adayı Emre Aydın Avrupa’nın Fatihi olmayı başardı. Bu yolda önce Hadise, Sagopa Kajmer, Hayko Cepkin, Hande Yener’ i eleyerek MTV Türkiye birincisi olamayı başaran Emre Aydın, katılan 21 Avrupa ülke birincilerini bile geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” oldu.

Emre Aydın MTV Ema Ödülleri Canlı Performans

castiel yazdı

Yorumlar

Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapmak ister misiniz?

Yorum Alanı