Anasayfa » Oyun » Call Of Duty: Black Ops İncelemesi


9 Kasım 2010’da çıkan ve ortalığı kasıp kavuran oyun hangisi dersiniz? Call Of Duty: Black Ops dediğinizi duyar gibiyim…

Ben her zaman ki gibi PC sürümünü oynadım ve sizlere de bilgilendirmek için ufak bir inceleme yaptım. Bakalım Call Of Duty’nin 7. Serisi diğerleri kadar iyi mi?

Efsane Oyun…
Efsane oyun diye tabir ettiğimiz oyunlar içerisinde baş sıralarda olan Call Of Duty her zaman ki gibi oyun ilk çıktığı gün satış rekorları kırmayı başardı. Yaklaşık satış miktarı 7 Milyonun üzerinde…

Oyunun Konusu
25 Şubat 1968’de, Alex Mason sorgulanmaktadır. Bunun nedeni de, dostları ile birlikte Küba yöneticisi Fidel Castro’ya, 1961 yılında yaptıkları saldırıdır.  Suikast girişimi “görünüşte” başarılı olmuştur. Görünüşte diyoruz çünkü Castro sapasağlamdır. Öldürülen kişi bir dublördür. Castro’nun aklında Rus hükümeti ile işbirliği yapmak vardır ve Mason’u, paketleyip Rus generali Nikita Dragovich’e hediye eder. İki yıllık esaret sırasında Mason, eski Kızıl Ordu üyelerinden Victor Reznov ile arkadaşlık kurar ve uluslararası bir taktik savaşı başlar.

Şöyle bir göz atalım
Black Ops’u diğer sürümlerden ayıran önemli özelliklerinden biri gerçekçilik.. Oyunda düşmanlarınıza ateş ederken nereye ateş ettiğiniz bu yüzden çok önemli. Kafasına attığınız kurşun ile gövdesine attığınız kurşunlar aynı etkiyi yapmıyor. Bu da oyundaki gerçekçiliği ortaya çıkartıyor..

Daha sonra silah çeşitliliği
Black Ops da ki diğer gelişmelerden biri de silahların fazlalığı. Çeşit çeşit silahlarımız var. Uzun mesafeli dürbünlü silahlar, alev makinesi, uzaktan kumandalı bomba, Ucunda patlayıcı olan oklar vb. silahlarla çeşitlendirilmiş.. Alev makinesiyle düşmanlarınızı ateş topuna çevirip, dürbünlü silahınızla bilmem kaç km uzaktan düşmanınızın ruhu duymadan vurabilirsiniz.

Helikopter
Helikopter kullanmak isteyen? Oyunun bir başka güzelliği helikopter kontrol edebilmemiz. Silahlarla adam vurmaktan sıkıldığınız bir anda karşınıza helikopter çıkıyor. Bir Rus saldırı helikopteri ile düşmanlarınıza kök söktürebilirsiniz..

Multi Mod
Çoklu oyun seçeneği ile oyun daha da tadından yenmez bir hal alıyor. Çoklu oyuncu seçeneğinde tecrübe ve başarı seviyenize göre sürekli güçleniyorsunuz. Kendinize göre amblemler, savaş boyaları, giysiler ve simgeler seçebiliyorsunuz.

Çeşitli ayarlar ile kendinize eşi benzeri görülmemiş bir silah bile yapabilirsiniz!

Zombiler geliyor…
Zombi Modu da oyun bölümlerini bitirdikten sonra takıldığınız başka bir mod. Herhangi bir Half Life da oynadığınız yada diğer FPS oyunlarında ki zombi modlarına benzer bir oyun yapılmış durumda.. Bazen korkup, bazen de “alın size pis zombiler” , “geber seni lanet olasıca zombi” diyebiliyorsunuz..

Son olarak…
Black Ops oyunu gerek grafikler, gerek atmosfer, gerekse ses olarak başlı başına bir başyapıt diyebiliriz. Aslında oyun herşeyiyle çok güzel fakat Single Mod (Tek Oyuncu) da bölümlerin az olması. Yani oyunlarla içli dışlı olan eli çabuk olan biri çok çabuk bir şekilde bu bölümleri bitirebilir.Ama multiplayer modu bu bölüm azlığını açıkçası hissettirmiyor bile… Son cümle olarak Black Ops gerçekten zevkle oynayabileceğiniz bir oyun.

Başka bir oyun incelemesinde görüşmek üzere…

Herkese İyi Eğlenceler!

Call Of Duty: Black Ops Fragmanı

hyPer darKness yazdı

Yorumlar

 1. Zafer -

  Call of Duty serisi benim için bu oyunla bitmiştir. Tavsiyem Modern Warfare 2’yi satın alın, Black Ops ticari amaçla çıkmış bir oyun.

 2. mkkukul -

  bu inceelemeyi yapan arkaddaş gereli özen ile yazıyı yazmamış oyun tamamen kusura bakmasınlar kurtlar vadisi modunda adam öldürmeden bile bir kaç bölümü geçebilirsiniz özellikle deneme amaçlı bu söylendidir diye düşünmüşdü ama ilk iki bölümde kurşun atmadan bölüm bitirdim.
  Avrupa ve amerikaada oyunu geri verenlerin çok olduğunuda belirtmeden edemiyeceğim………..

 3. NoFeaR -

  Bu Oyunu Bitireli 2 Ay oLdu.

Yorum Alanı