Anasayfa » Kitap » Ahmet Ümit’in Son Kitabı: Sultanı Öldürmek


Çağdaş Türk edebiyatının en başarılı temsilcilerinden Ahmet Ümit, son kitabıyla yine kitapseverleri memnun edecek gibi görünüyor. Bab-ı Esrar, İstanbul Hatırası, Beyoğlu Rapsodisi, Patasana ve bunlar gibi pek çok başarılı kitaba imza atan usta yazarın son kitabı Sultanı Öldürmek, son dönemin popüler konuları  tarih-aşk- gizem halkasına cinayet temasını da ekleyip yine elinizden bırakamayacağınız bir kitaba dönüşüyor.

Arka Kapak
“Biri, sizi cinayet işlemekle suçladığında deliller bulur, tanıklar gösterir, bunun bir iftira olduğunu kanıtlamaya çalışırsınız, ama sizi itham eden kişi bizzat kendinizseniz, ne yaparsınız?”

Ahmet Ümit’in Nisan ayında yayınlanacak romanı Sultanı Öldürmek bu satırlarla başlıyor. Yıllardır aynı kadını bekleyen bir tarihçinin hikâyesi bu. Şahane bir aşk için harcanmış bir ömrün hikâyesi… Serhazinlerin son temsilcisi Müştak Serhazin’in başından geçen dört günlük tuhaf bir serüven. Sapında Fatih Sultan Mehmed’in tuğrası bulunan mektup açacağıyla öldürülmüş bir tarih profesörü… Bir aşk cinayeti mi? Yoksa kökleri “Ulu Hakan”ın şüpheli ölümüne uzanan bir entrika mı? Osmanlı devletinin bir imparatorluğa dönüştüğü o zaferler ve ihanetlerle dolu günlere yapılan sıradışı bir yolculuk. Ve bu heyecan verici yolculuk boyunca kulaklardan eksik olmayan o kadim soru: Tarih, geçmişte yaşananlar mıdır, yoksa tarihçilerin anlattıkları mı?

“…Ve Sultan Mehmed Han. Mehmed Han oğlu Murad Han oğlu Fatih Sultan Mehmed Han. İki karanın ve iki denizin hâkimi. Allah’ın yeryüzündeki gölgesi. Kostantiniyye’yi zapt eden padişah. Roma İmparatorluğu’nun doğal varisi, farklı dinlerden, farklı dillerden, farklı ırklardan yepyeni bir millet yaratma aşkıyla yanıp tutuşan kudretli hükümdar. Uçsuz bucaksız ovalarda at koşturan ordular. Kılıç sesleri, savaş naraları, korku çığlıkları. Ardı ardına düşen şehirler, ardı ardına yıkılan devletler, ardı ardına el değiştiren kaleler. Kırk dokuz yaşında dünyaya nam salmış bir hükümdar. Ve değişmez kader. Akşama kavuşan gün. Ecel şerbetini içen insan. Ve Fatih Sultan Mehmed’in şüpheli ölümü. Ve onun iki şehzadesi. İkiye bölünen saray, ikiye bölünen devlet, hiçbir şeyden haberi olmayan bir halk. Ve iki şehzadenin kanlı boğazlaşması sürerken saray odasında unutulan Fatih Sultan Mehmed Han’ın cansız bedeni…”

Ahmet Ümit, kusursuz bir kurguyla ele aldığı bu cinayet-aşk-tarih örgüsünde edebiyat okurlarının gözündeki ayrıcalıklı yerini bir kez daha sağlamlaştırıyor.

Sultanı Öldürmek

Mithril yazdı

Yorumlar

  1. özge çalışan -

    ilgi cekici cok etkıleyci bir konu

  2. mhtp -

    ahmet ümit son derece başarılı kalemi en güçlü yazarlarımızdanbiri bütün kitapları çok güzel eminim buda çok iyidir hemen almalıyım 🙂 okumayanlar için istanbul hatırasını tavsiye edrim

  3. ESİN ELMACI -

    ahmet ümit in bu kitabı gerçekten bir harika kitabı elime aldığımdan beridir bırakamıyorum yeni aldım son hızla okuyorum denemeyenler ve polisiye romanları isteyenler için tavsiye ederim

Yorum Alanı